Plenković o akciji Agrokor: Nema nikakvog političkog progona

Vijesti 16. lis 201714:39 > 15:01
N1

Rano jutros krenula je Akcija Agrokor. DORH već mjesecima provodi izvide, a jutros nešto prije šest sati - policija je stigla u rezidenciju Todorićevih Kumerove dvore. Na 'meti' istrage je 15 ljudi. Zasad je uhićeno šestero Todorićevih bliskih suradnika i suradnica.

Nakon skupa Europske pučke stranke, kojoj je prisustvovao u Zagrebu, najnoviji razvoj događanja komentirao je i premijer Andrej Plenković.

Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.

“Kao premijer ne namjeravam komentirati detalje bilo kojeg procesa koji vode DORH i policija ili koji će kasnije imati svoj sudski epilog”, istaknuo je Plenković i podsjetio: “Mi smo dobili izbore na politici koja je u sebi sadržavala ne samo stabilnost, razvoj i solidarnost, nego i da vratimo povjerenje u institucije”.

Ocijenio je da se Vlada, otkad je postalo jasno da situacija u Agrokoru nije dobra, u zadnjih 10 mjeseci ponašala odgovorno i svojim komentarima i porukama u javnosti nije željela doprinijeti rušenju koncerna: “Mi smo komunicirali da se lopta smiri i to smo radilo odgovorno, svjesno i namjerno”.

Ponavlja da nije dolazilo u obzir da Vlada ne napravi ništa, kao ni to da se Agrokor nacionalizira, a što su, kako je istaknuo, sugerirali neki od političkih čelnika: “To bi značilo da obveze privatne kompanije padnu na teret poreznih obveznika, a to nije dolazilo u obzir, kao ni da se Agrokoru dade novac jer bi se u kratkom roku nešto saniralo, ali srednjoročno došlo bi se u istu situaciju”.

“Jedina realna opcija, temeljem komparativne analize, bilo je donošenje posebnog zakona za trgovačka društva od sistemskog značaja, iza kojega stojimo”, naglašava Plenković ističući da je tzv. lex Agrokor omogućio izbjegavanje velikog gospodarsko-financijskog tsunamija što smatra ključnim i najbitnijim.

Plenković smatra da povjerenstvo treba prestati s radom kad krene istraga

Kada sam bio u kampanji, govorio sam o transformaciji, tada ni sam nisam slutio da ću imati ovakav slučaj koji će poslužiti transformativan proces, naglasio je Plenković, koji smatra da istražno sabrosko povjerenstvo treba prestati s radom kad krene istraga: “Ne vidim kako bi se zakon u tom dijelu mogao drukčije interpretirati”.

“Ponovit ću što smo radili jer mi se čini da od drveća ne vidimo šumu”, dodao je i kazao da su stalno držali isti kurs u smislu podjele vlasti – policija, DORH i pravosuđe rade svoj posao, a izvršna i zakonodavna vlast svoj posao.

“Oko Agrokora sve treba razmrsiti do kraja – to je zdravo i higijenski za ovo društvo”

Ponašali smo se odgovorno i u svojim komunikacijama niti jednim potezom nismo željeli pridonijeti rušenju rejtinga ni same komanije, niti destabilizacije Hrvatske – pozivao sam na smirivanje lopte, temeljito smo se i informirali, poručio je Plenković te opet govorio da su imali četiri moguća scenarija.

Sve što će se događati u daljnjim mjesecima, bit će usmjereno na kreiranje stanja za restrukturiranje i nastavak rada kompanije, na to smo fokusirani, istaknuo je Plenković i kazao da im je u cilju načelo poštivanja zakonitosti i da se sve razmrsi do kraja – što je ocijenio zdravim i higijenskim za ovo društvo.

Plenković odbija reći tko je pisao lex Agrokor i smatra da nije vrijeme da se Marić povuče

“Nema nikakvog političkog progona. Možda je to našoj javnosti iz nekakvih praksi do sada neshvatljivo, ali ne postoji nikakav nalog Vlade, mene, bilo koga u HDZ-u, na bilo koji i najmanji način, bilo kome u policiji i DORH-u što, kako i kada da radi. Otklanjam u potpunosti tezu o bilo kakvom političkom progonu bilo koga, a ne samo ljudi koji su povezani s ovim trenutnim slučajem”, posebno je istaknuo Plenković.

Na pitanje je li došlo vrijeme da se povuče ministar financija Zdravko Marić odgovorio je: “Ne”, a ne vidi nikakvog razloga ni da bilo tko od članova Vlada na bilo koji način bude predmetom istrage: “Ministar Marić čovjek je koji je radio u Agrokoru prije nekog vremena, on je u međuvremenu na drugoj funkciji i taj posao dobro obavlja”.

Nije želio odgovoriti tko je konkretno pisao lex Agrokor, već je kazao da su ga pisali stručnjaci i Vlada. “Jedino što je bitno je da su Vlada i parlamentarna većina stali iza njega”, zaključio je Plenković kazavši da su njihova imena nebitna: “To ćemo raspravljati kasnije, ali to je nebitno. Politički je jedino bitno da je Vlada predložila zakon, i ja sam stao iza njega, stala je Vlada i stala je parlamentarna većina”.

Odgovorno tvrdim da smo učinili sve na vrijeme i maksimalno da zaštitimo hrvatske interese, smatra premijer. Oporba je šest mjeseci govorila da štitimo jednog gospodina, jednu obitelj, je li to točno, pogledajmo, predlažem, tko je spriječio financijski tsunami u Hrvatskoj – ova Vlada i većina, zaključio je Plenković.

“I to je jedino što nas je vodilo i što nas vodi. Bez populizma. Nemojte zaboraviti da su svi u oporbi unisono šest mjeseci govorili da štitimo Agrokor, jednog gospodina i jednu obitelj, a sada ispada da to nije tako. Predlažem da svi ponovno pogledamo tko je tu koherentan, konzistentan, tko je imao političke odvažnosti da povuče poteze, tko je spriječio gospodarski i financijski tsunami u Hrvatskoj. Spriječila je je ova Vlada i ova parlamentarna većina”, zaključio je premijer.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.