Reakcije naših europarlamentaraca na zlostavljanje žena u EP

Vijesti 24. lis 201717:27 > 17:29
REUTERS/Yves Herman

Asistentice koje rade u Europskom parlamentu meta su pohotnih zastupnika. Britanski list Sunday Times donio je ispovijesti nekih asistentica koje tvrde da su bile žrtve seksualnog napastovanja. To je izazvalo pravu buru među eurozastupnicima, najavljena je istraga.

Asistentice, čiji posao ovisi o dobroj volji zastupnika zbog čega su u posebno ranjivom položaju, navode kako je Europski parlament leglo zlostavljanja. Zastupnici, među njima i hrvatski, odlučili su se stoga na ozbiljnu istragu.

Što o svemu tome misle hrvatski europarlamentarci?

“Mi smo u odboru za ravnopravnost spolova hitno složili rezoluciju o nasilju na radnom mjestu koja sadržava posebno poglavlje o ovoj situaciji koja se dogodila u Eurpskom parlamentu. U rezoluciji tražimo da se osnuje istražno povjerenstvo koje će do detalja istražiti što se zapravo dogodilo”, smatra Biljana Borzan.

“Treba sve istražiti, treba u detalje ući i svaki zastupnik ili zastupnica mora biti penaliziran. On mora snositi političke i sve druge moguće posljedice koje možemo zamisliti”, rekao je Ivan Jakovčić.

Europski parlament zbog svih tih navoda održat će i veliku raspravu nakon što se pitanje zlostavljanja po hitnoj proceduri našlo na dnevnom redu. Ipak, zastupnici smatraju da ovakvi slučajevi nisu masovna pojava u europskim institucijama.

“Mislim da seksualnog zlostavljanja u Europskom parlamentu nema puno jer je to institucija koja je vrlo izložena javnosti. Vjerojatno toga ima više na onim mjestima, institucijama koje nisu tako blisko izložene, otvorene javnom pogledu”, smatra Jozo Radoš.

“Znate da je u parlamentu 751 zastupnik, 2000 asistenata, isto toliko stažista, i ako postoje slučajevi zlostavljanja ili mobbinga za to postoje nadležni kvestori koji to istražuju i prema tome kažnjavaju zastupnike”, rekla je Dubravka Šuica.

Zastupnici smatraju da bi zlostavljači trebali snositi kaznene, ali i političke posljedice.

“Želimo vanjsku reviziju o raširenosti seksualnog uznemiravanja u Europskom parlamentu, želimo i poseban odzor za nadzor i detaljnu istragu s ciljem da se zlostavljanje iskorijeni na svim razinama i u bilo kojem obliku”, smatra Tonino Picula.

Javna osuda i ozbiljne političke i kaznene posljedice prvi su korak u rješavanju problema seksualnog uznemiravanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.