Nexus o rješenju Hanfe: Tražit ćemo sudsku zaštitu

Vijesti 12. sij 201816:09 > 16:14
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

HANFA je oduzela licencu upravi Nexus FGS-a, odnosno društvu koje je upravljalo fondom.

Podsjetimo, zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo otvorilo je 18. prosinca novu istragu protiv većinskog vlasnika Agrokora Ivice Todorića zbog zajmova koje je tijekom prošle godine investicijski fond Nexus Private Equity Partneri preko tvrtke Nexus ulaganja dao Agrokoru i koje tužiteljstvo smatra nezakonitima.

Nakon odluke HANFA-e, iz Nexusa su poslali priopćenje koje objavljujemo u cijelosti:

“Nexus Private Equity Partneri d.o.o. („Nexus“) ima obvezu prema medijima, klijentima, političkoj i široj javnosti ukazati da je rješenje HANFA-e kojim se Nexusu oduzima upravljanje fondovima Nexus FGS i Nexus FGS II, a samoj Upravi njezina licenca, pravno neodrživo jer polazi od pravnih stajališta koja su u potpunoj suprotnosti s pravnim okruženjem i pravilima upravljanja, a koja se odnose na društva za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima te trgovačkim društvima u vlasništvu fondova. Drugim riječima, ovakva odluka u potpunom je raskoraku sa Zakonom o alternativnim investicijskim fondovima („ZAIF“), Pravilima fondova Nexus FGS i FGS II te Zakonom o trgovačkim društvima („ZTD“).

Stoga rješenje HANFA-e nije moguće ocijeniti ikako drugačije nego arbitrarnim i nepomirljivim s načelom vladavine prava. Nexus smatra da je žrtva ciljanih partikularnih političko-poslovnih interesa koji su evidentno nadjačali pravnu državu. Isto tako, budući da nije dijelom neke od političkih i/ili korporativnih opcija, to ga čini prikladnim ciljem za javno terećenje, prozivanje i kreiranje percepcije djelovanja državnih tijela u širem kontekstu afere Agrokor. 

Dodatna potvrda tome jest i činjenica kako je rješenje HANFA-e, nakon nadzora koji je trajao od početka svibnja 2017. i suštinski bio okončan još u rujnu 2017., tempirano baš nekoliko dana prije isteka mandata Upravnog vijeća HANFA-e. Isto tako, HANFA ističe navodno „teško i sustavno“ kršenje zakona i pravila fondova, ali u deset godina poslovanja Nexusa i više nadzora poslovanja Nexusa od strane HANFA-e, od kojih je zadnji bio početkom 2016. godine, nikada nisu utvrđena nikakva kršenja zakona.

Također, vrlo je važno napomenuti da je HANFA kao kreator regulatorne prakse o istim pravnim pitanjima ranije kod donošenja sankcijskih mjera u drugim slučajevima na tržištu zauzimala posve suprotno pravno stajalište, sasvim izjednačeno s onime na što cijelo vrijeme ukazuje Nexus, a koje se sada mijenja isključivo u cilju sankcioniranja Nexusa. Pri tome treba naglasiti da će ovakvo (krivo i neodrživo) tumačnje zakonskih odredbi imati nesagledive posljedice na rad fondovske industrije u Republici Hrvatskoj.

Naime, odredbe ZAIF-a kao i Pravila fondova čije kršenje HANFA imputira, izrijekom se i nedvosmisleno odnose samo na radnje društva za upravljanje, a ne i na trgovačka društva u vlasništvu fondova koja su bila u komercijalnom poslovnom odnosu s Agrokorom. Štoviše, prilikom zadnjeg redovnog nadzora početkom 2016., HANFA nije imala nikakvih primjedbi na tu praksu. U rješenju se, usprkos višekratnom ukazivanju od strane Nexusa tijekom postupka nadzora, navode i netočne činjenice, a na kojima se onda izvodi krivnja Nexusa.

Istovremeno HANFA u potpunosti zanemaruje izniman učinak promjene pravnog sustava RH donošenjem Zakona o postupku izvanredne uprave nad društvima od sistemskog

značaja za Republiku Hrvatsku („Lex Agrokor“) što je bilo posve nepredvidivo u trenutku sklapanja ugovora o kratkoročnim zajmovima iz poslovnog odnosa društava Nexus ulaganje d.o.o. i KHA četiri d.o.o. s Agrokorom u odsutnosti kojega bi se predmetna potraživanja već davno naplatila iz instrumenata osiguranja (zaloga). Ali i taj zakon ne oduzima (razlučno) pravo odvojenog namirenja na tim zalozima čak i u slučaju stečaja nad Agrokor d.d., nego samo privremeno odgađa njegovu realizaciju dok traje postupak izvanredne uprave.

Istovremeno, sve aktivnosti koje je Nexus poduzimao u upravljanju fondovima Nexus FGS i Nexus FGS II bile su isključivo u interesu investitora u navedene fondove što je uostalom potvrđeno i neto vrijednošću imovine fondova koja je za vrijeme upravljanja od strane Nexusa povećana 28% ili preko 90 mil. kn (FGS) odnosno 12% ili gotovo 12 mil. kn (FGS II), što zajedno iznosi preko 100 mil. kn, u odnosu na uložena sredstva i s daljnjom tendencijom rasta.

Navedeni iznosi su potvrđeni i od depozitnih banaka navedenih fondova kao i renomiranih revizorskih kuća (EY, KPMG). Dodatno, kroz svoje djelovanje Nexus je spasio i kreirao više od 3.500 radnih mjesta u vrijeme najveće ekonomske i financijske krize. Kao posljedica rješenja HANFA-e, bit će prekinuti započeti poslovni procesi na razini fondova i portfeljnih društava što će vjerojatno rezultirati umanjenjem vrijednosti portfelja i imovine fondova. U konačnici, to će donijeti neizmjerne štete hrvatskom gospodarstvu.

Da je stav Nexusa ispravan pokazuje i pravno mišljenje Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i praksa nacionalnih private equity venture capital asocijacija iz europskih zemalja s najrazvijenijom fondovskom industrijom (koja primjenjuju isti europski acquis communautaire kao i Republika Hrvatska), te uputama ESMA-e kao EU krovnog regulatora fondovske industrije.

Zaključno, s obzirom na pravnu neodrživost i očiti politički kontekst ovakve odluke, Nexus će tražiti sudsku zaštitu od rješenja HANFA-e”, stoji u priopćenju.