Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak organizirali su konferenciju za novinare, na kojoj predstavljaju online platformu za javno i potpuno transparentno praćenje procesa obrazovne reforme pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Iz HNS-a su kazali da se radi o novosti na hrvatskoj političkoj sceni te da je riječ o online platformi za javno i potpuno transparentno praćenje procesa obrazovne reforme.
“HNS danas u politički prostor uvodi jednu novinu koja mislim da nedostaje u politici i nadam se da će je slijediti i ostali politički akteri. Od danas svi građani u Hrvatskoj na platformi na stranicama HNS-a mogu u realnom vremenu pratiti proces Ministarstva znanosti koji se odnosi na obrazovnu reformu. Točno će se vidjeti što je do sada obavljeno i kada, koji su procesu danas u tijeku, a koji su pred nama. I u realnom vremenu na sva možebitna pitanja svi vi, a i građani, mogu vidjeti kako se proces razvija i u kojim se rokovima dolazi do realizacije”, rekao je Vrdoljak.
Vrdoljak je govoreći o projektu rekao kako smatra da je vrlo važno obraćati se javnosti s transparentnom platformom, te najavio kako će na stranicama HNS-a uslijediti i predstavljanje ostalih projekata. “Svakih nekoliko tjedana prezentirat ćemo svaki projekt koji HNS provodi u Vladi Republike Hrvatske”, rekao je.
“To su procesi koji se događaju u poslovnom svijetu i to je nešto bez čega nijedno moderno vođenje procesa ne može funkcionirati”, rekao je. Dodao je i kako je model iskopiran od britanske vlade koja jedina ima jasne korake za realizaciju plana vlade.
“Zašto Hrvatska ne bi bila druga, treća, četvrta zamlja u Europi koja na ovakav način ima prezentirane projekte? Digitalno vrijeme je pred nama i zašto ne bismo iskoristili sve benefite toga?”, upitao je.
Na kraju svog izlaganja zahvalio je ministrici Divjak i cijelom timu jer su omogućili da se iskorači u novo vrijeme hrvatske politike.
Ministrica je istaknula kako joj je važno da sve što radi bude dostupno i transparentno.
“Da je interes za temu kurikularne reforme velik, pokazuje istraživanje koje je nedavno provedeno. Više od 80 posto roditelja podupire uvođenje informatike, a 73 posto ih podupire reformu, odnosno eksperimentalni program koji kreće od rujna ove godine”, rekla je ministrica.
Što se tiče obrazovne reforme, ministrica kaže: “Mislim da obrazovanje mora biti uključivo i sve reforme moraju imati elemente kontinuiteta. sigurna sam da sve što ovdje možete vidjeti pokazuje kontinuitet, ali i napredak po pitanju inovativnosti.”
Ministrica je najavila javni poziv školama koje žele sudjelovati u eksperimentalnom provođenju reforme od rujna, a sigurna je i da će biti dovoljno prijava.
“Uvjeravam vas da kašnjenja neće biti i da ekipa koja radi na ovom projektu taj posao smatra životnim izazovom”, rekla je Divjak.
Danas u ponoć istječe rok za prijavu kandidata za ERS. Koliko se kandidata dosad prijavilo?
“Čim dobijemo podatke reći ćemo koliko je bilo prijava, a sljedeći tjedan ćemo objaviti kompletne podatke svih koji su se prijavili. To je još jedan dokaz da želimo transparentan proces”, rekla je ministrica.
Odgovarajući na pitanje o pregovorima sa sindikatima, rekla je kako se ne radi o prekidu pregovora za granski kolektivni ugovor, te kako se čeka i da sindikati riješe svoje međusobne odnose.
Govoreći o edukaciji nastavnika, rekla je kako su im već dostupni webinari, te kako se radi s agencijama koje će voditi edukacije. Naglasila je kako postoje jasni okviri za rad te da je sve dostupno i da se o svemu razmišljalo na vrijeme.
Ministrica je, odgovarajući na pitanje o doktoratu predsjednika Ustavnog suda, rekla kako dokumentaciju nije vidjela i kako nije njeno da presuđuje o meritumu.
“Ministarstvo zagovara politiku nulte stope tolerancije za bilo kakve nečasne radnje. Mi moramo unaprijediti zakonodavni okvir jer je nejasan u tom dijelu. To je jedan od elemenata koje ćemo unaprijediti i koji je u planu za ovu godinu”, rekla je.
Podsjetimo, predsjednik Odbora za etiku i znanost u visokom obrazovanju Ivica Vilibić, potvrdio je ranije vjerodostojnost u medijima objavljenog mišljenja toga odbora u kojem se kaže da su citati u doktorskom radu predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića “u najmanju ruku nekorektni” čime je prekršio Etički kodeks. Odbor je ocijenio prijavu Vjekoslava Miličića djelomično osnovanom i utvrdio da je prijavljeni prekršio članak 8. Etičkog kodeksa u smislu nepreglednog i nepotpunog navođenja izvora, odnosno njegov stavak 3. u smislu “plagiranja – prepisivanja ili preuzimanja ideja, misli i riječi drugih autora” bez navođenja izvora.