Prosvjednici pozvali Senat da ne izabere Borasa

Vijesti 22. velj 201809:31 > 17:25
N1 / Antonio Zavada

Održan je prosvjed "Sveučilište mora bolje" povodom sutrašnjeg izbora novog rektora Sveučilišta u Zagrebu na kojem se okupilo više stotina građanki i građana pred zgradom Rektorata na Trgu Republike Hrvatske u organizaciji Sveučilišne platforme,

Sudionici prosvjeda “Sveučilište mora bolje!” pozvali su članove Senata Sveučilišta da ispitaju svoju savjest prije izbora “kako se ne dogodio još jedan Boras”.

Mandat rektora Damira Borasa kazali su prosvjednici, obilježile su brojne afere poput zaštite plagijatora, tužbe protiv studenata, nekontroliranog trošenje sredstava, opravdavanja nezakonitih postupaka autonomijom Sveučilišta, otpuštanja kritički raspoloženih profesora i primanja poslušnika, itd.

U središtu Zagreba, na prostoru između zgade Sveučilišta i HNK-a, prosvjednici su nosili transparente na kojima je pisalo “Sveučilište u Zagrebu – rektor u Petrinji”, “K plus sveučilište”, “nećemo tužbe, Borasa i družbe”, “autonomija ≠ autokracija” i druge. Unatoč hladnom vremenu, vladalo je veselo raspoloženje, kojem su doprinio i sastav “Zli bubnjari”.

Dana 23. veljače Senat će izabrati novog rektora Sveučilišta u Zagrebu. U tim izborima pravo glasa nemaju ni građani niti većina profesora i studenata Sveučilišta, iako ih se oni itekako tiču. Tog će dana nekoliko desetaka senatora odabrati smjer kojim će se Sveučilište kretati iduće četiri godine; smjer koji može značiti ili poboljšanje kvalitete Sveučilišta, ili njegovo daljnje propadanje, upozorili su prosvjednici. 

Profesor s Filozofskog fakulteta Nenad Ivić kazao je da sveučilište postoji kako bi učilo ljude misliti i kad nauče misliti da postanu građani republike. Ovo Sveučilište četiri godine nije republika nego oligarhija i zato je pitanje može li ono bolje? Misao na ovom Sveučilištu vene, a vlast na njemu ne prati mlade nego je stara i nemoćna, i jedinu moć koju ima je moć za vlastiti opstanak, kazao je Ivić.

Akademik Vlatko Silobrčić kazao je da kratkoročno treba tražiti da se promijeni sastav izbornog obora na Sveučilištu u koji su izabrani sa fakulteta koji su podržali Borasa, a da uđu članovi fakulteta koji se nisu opredijeli, “tako da sutra ne odlučuju oni koji su već odlučili”.

Dugoročno, treba promijeniti način izbora rektora u zakonu. U svijetu to obične ide u obliku imenovanja inozemnih stručnjaka sa zadatkom da pronađu pogodnu osobu koja je dovoljno stručna i moralna i za rektora i ne vidim drugog kozmetičkog poboljšanja, kazao je.

Antonio Zavada
N1 / Antonio Zavada
N1 / Antonio Zavada
N1 / Antonio Zavada
N1 / Antonio Zavada

Josip Miličević iz Mreža mladih Hrvatske kazao je da će sutra izbor rektora kazati mladima koliko oni vrijede u njihovim očima, jer mladi traže otvorenost i sudjelovanje, a dosadašnja uprava je radila suprotno.

Studentica Dorotea Šušak kazala je: “Ovo je naše Sveučilište i naša je dužnost ne dopustiti njegovu degradaciju ili privatnu zloupotrebu. Ovdje smo jer smo svjesni prijelomnosti trenutka i naša je dužnost biti korektiv onih koje ga godinama vode u propast”.

Nećemo Sveučilište koje osim akademske etike i časti propagira plagiranje pa čak i formalno osnovane tvrtke koje djeluju u korist plagiranja seminarskih i diplomskih radova, pa čak i doktorskih radnji, kazala je Šušak i dodala: “Nećemo Sveučilište čija uprava ne mari za socijalni status i izrabljivanje studenata, raspodjele stipendija i za domski smještaj koji se danas preprodaje”.

Profesor s Hrvatskih studija Tomislav Janović odbacio je tvrdnje izrečene u javnosti da je večerašnji prosvjed ideološki. Ovo nije ideološki prosvjed jer kršenja zakona i statuta, klijentelizam i korupcija, upotreba dvostrukih mjerila, nemaju ideologije, kazao je.

Prozvao je članove Senata da sveučilište na kojem postoje kolege koji su isključeni iz procesa donošenja odluka nije dobro sveučilište. Nezadovoljstvo stanjem na Sveučilištu nije nastalo jučer i neće završiti sutra. Ono nije samo izraz aktualnih frustracija već i odraz brige za javno dobro kvalitetom usluga koju plaćaju porezni obveznici, a ta briga nema rok trajanja, kazao je.

Roditelji i studenti, ovo je vaša Sveučilište i vama ne bi trebalo biti svejedno tko i kako njime upravlja, čak i ako ste već kupili karte za Njemačku, zaključio je Janović.


Sveučilište ne pripada šačici moćnika koji ga koriste za svoje privatne interese, nego svima nama”, poručili su prosvjednici, koji su podsjetili na sve ono što se događalo proteklih mjeseci na zagrebačkom Sveučilištu te su na početku prosvjeda pročitali pismo podrške koje im je ranije uputio jedan od rektora Aleksa Bjeliš.

Mučna situacija na Hrvatskim studijima, plagijati, tužbe protiv novinara i studenata, zapošljavanje bez prave potrebe, kršenje zakona i statuta, korupcija, klijentelizam … samo su dio zamjerki na koje su podsjetili prosvjednici i zamolili senatore da ne guraju glavu u pijesak. Stanje nije počelo jučer i neće završiti sutra, riječ je o trajnoj brizi koja nema rok trajanja, poručili su i apelirali da je riječ o brizi za javno dobro.

Ne želimo da Sveučilištem koje mi financiramo još četiri godine vlada korupcija i klijentelizam, Sveučilište ne pripada šačici moćnika koji ga koriste za svoje privatne interese, ono pripada svima nama. Sveučilište mora bolje!’, opetovali su prosvjednici.