Inicijativa Narod odlučuje koja je dva tjedna prikupljala potpise za izmjenu Ustava Saboru predaju Zahtjev za raspisivanje referenduma za pravedniji izborni sustav. Objavili su nove brojke prikupljenih potpisa. Svoje zahtjeve potkrijepili su, kako je objavila Inicijativa, s 405.352 prikupljena potpisa građana za prvo pitanje i 407.469 za drugo.
Članovi inicijative okupili su se u povorku ispred kule Lotrščak, odakle su se uputili na Markov trg, gdje su govorili predstavnici Organizacijskog odbora. Dio aktivista bio je odjeven u narodne nošnje, a među rekvizitima su i baloni i hrvatske zastave.
Danas smo ovdje jer ne odustajemo od Hrvatske, od zemlje za koju su hrvatski branitelji davali svoje živote i zdravlje. Znamo da Hrvatska može biti zemlja u kojoj ljudi mogu živjeti od poštenog rada. Znamo da Hrvatska može biti zemlja u koju će se vraćati Hrvati koji danas žive izvan domovine, rekli su pred zgradom Sabora.
Sanja Bilać iz inicijative rekla je da očekuju od Sabora i Vlade provjeru 405.342 potpisa na prvo i 407.469 potpisa na drugo referendumsko pitanje i to u roku od dva tjedna, koliko su i oni imali za prikupljanje potpisa, te da se Ustavnom sudu pitanja upute prije saborske stanke, kako bi se referendum mogao provesti u roku koji oni očekuju, a to je u rujnu ili najkasnije u listopadu.
Nakon predaje potpisa
Ovo je prvi put da neka referendumska inicijativa nije primljena od strane predsjednika Sabora, nego nas je primio tajnik Sabora i to je još jedan od pokazatelja koliko se pritisaka na ovu inicijativu vršilo, rekli su iz Inicijative.
Podsjetimo, inicijativa ‘Narod odlučuje’ traži promjenu članka 72. Ustava RH te dodavanje članka 72.a, pa tako i sam zahtjev za referendumom ima dva pitanja.
Prvo se odnosi na promjene izbornog sustava definiranog u članku 72. tako da se smanji broj saborskih zastupnika sa sadašnjih 100-160 na 100-120 (aktualni saziv Sabora ima 151 zastupnika, op. a.), da se na izborima umjesto jednog može zaokružiti tri preferencijalna kandidata, da izborne jedinice prate granice županija, da se izborni prag smanji sa pet na četiri posto te da birači mogu, osim izlaskom na birališta, glasati i dopisnim i elektronskim putem.
Drugo referendumsko pitanje odnosi se na smanjenje prava zastupnicima koji su izabrani iz redova nacionalnih manjina. Naime, njima bi se ukinulo pravo da u Saboru glasaju o povjerenju Vladi, kao i o donošenju državnog proračuna.
Nakon provjere potpisa, i ako se utvrdi da su pitanja u skladu s Ustavom, donosi se saborska odluka o raspisivanju referenduma te se ona objavljuje u Narodnim novinama, dnevnom tisku i drugim medijima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.