Tri zakona po hitnom postupku Vlada je uputila u saborsku proceduru kako bi se olakšao život blokiranim građanima. Oni, međutim, mjerama nisu oduševljeni.
Kakvu poruku otpisom duga blokiranima Vlada šalje onima koji redovno plaćaju svoje račune?
“Dobro pitanje, nemam vam što reći na to”, reakcija je ministra Zdravka Marića.
“Riječ je o nečem što radimo kako bi pružili ruku solidarnosti, ali isto tako ponavljamo da se dugovi i obveze koje su preuzete moraju ispunjavati, moraju plaćati”, kaže Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH.
Izmjenom zakona o stečaju potrošača obuhvatilo bi se građane koji su dužni do 20 tisuća kuna, a blokirani su dulje od tri godine. Ta mjera obuhvatila bi oko 100 tisuća ljudi.
“Mi bi kroz taj ubrzani stečajni postupak omogućili da vjerovnici u jednom kraćem roku, ako postoji imovina da naplate svoja potraživanja, a i dužnici ako imaju mogućnosti da to plate. Ako toga nema, u jednom kraćem postupku bi se te blokade skinule i taj bi se problem riješio”, komentira Dražen Bošnjaković, ministar pravosuđa.
No to ne znači da blokiranima dug prestaje postojati. “Zato smo išli s ovom mjerom. Dakle, za ovrhe starije od tri godine FINA vraća vjerovnicima dokumentaciju, ovrha u tom trenutku u smislu blokade se briše, ali dug ne prestaje. Ne možemo samo tako potezom pera sve otpisati i oprostiti”, pojašnjava ministar Marić.
Država će otpisati i dugove do 10 tisuća kuna čime će biti odblokirano do sedam tisuća građana. No veći su problem dugovi prema bankama ili telekomima. Za njih postoje poticaji.
“Nema natjeravanja. Tržišna ekonomija. Dakle ne možemo posezati za nekim mehanizmima koja idu kontra nekih načela i principa i konačnici Ustava. Dali smo tu jednu poticaju mjeru da oni mogu ako hoće i više od 10 tisuća, ali do 10 tisuća kuna će im se priznati kao porezno priznati rashod”, kaže Marić.
No, u oporbi upozoravaju – brojne banke i operateri preprodali su svoje dugove. “Pa mislim da će imati ograničen karatker. Zašto? Pa zato što su banke u zadnje tri godine preprodale preko 17-18 milijardi kuna duga hrvatskih građana na što smo upozoravali i u saborskoj raspravi. Znači to je dug koji je nekad bio pod kontrolom HNB-a, sada nije pod ničijom kontrolom. Znači, potpuni jedan kaos na tržištu duga u Republici Hrvatskoj”, rekao je SDP-ov zastupnik Boris Lalovac.
Pretjerano zadovoljni nisu ni u udruzi Blokirani. “Polazimo od stajališta da su vlasti i način upravljanja Hrvatskom problem, a da su blokirani posljedica. Ovu Vladu, a kao i prošle kontroliraju financijske i odvjetničke elite, pa zbog toga smatraju da mogu donositi ovakve vatrogasne mjere koje zapravo ne rješavaju problem”, rekla je Miriam Kervatin iz udruge Blokirani.
Vlada je paket zakona poslala u hitnu saborsku proceduru kako bi što prije stupili na snagu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.