Želimo pomoći radnicima Uljanika, ali mora biti zakonito

Vijesti 23. kol 201810:30 > 10:38
N1

Premijer Andrej Plenković na početku prve sjednice Vlade nakon godišnjih odmora, osvrnuo se na probleme u brodogradilištima

“Nekoliko riječi o situaciji Uljaniku i 3. maju, koja je u ovom trenutku ključna gospodarska tema, socijalna tema, a postala je i na neki način i politička tema. Vlada prati ovu situaciju, u kontinuiranom je dijalogu ministarstvom gospodarstva i ministarstvom financija. Vlada je još u siječnju ove godine, sukladno našoj odluci i u dogovoru s EK dala jamstvo u iznosu višem od 700 milijuna kuna. To jamstvo je omogućilo Uljaniku funkcioniranje u proteklih sedam mjeseci. Uljanik je privatna kompanija, odgovornost leži na upravi te kompanije. Mi želimo da sve ono što će se učiniti da se pomogne radnicima, da bude zakonito i u skladu s europskim propisima o državnim potporama” rekao je premijer.

Istaknuo je važnost brodogradnje za našu tradiciju te iznio brojke o utjecaju brodogradnje na gospodarstvo: “Prije trideset godina smo po proizvodnji bili treći po proizvodnji, danas smo deseti. Brodogradnja je u posljednjem desetljeću sudjelovala s 2-5 posto zaposlenih, BDP-u s 0,8 do 1,8 posto, u izvozu ka s 10 do 15 posto. Zbog svoje složenosti gradnje brodova značajan dio hrvatske industrije, posebno malih i srednjih poduzeća je pod ugovorima vezan uz hrvatsku brodogradnju. Brodogradnja je sanirana s 31,3 milijarde kuna”.

Najavio je poslijepodnevni sastanak u Banskim dvorima na temu stanja u Uljaniku.

“Razgovarat ćemo s upravom Uljanika, i s izabranim strateškim partnerom, vidjeti kakve su mogućnosti iznalaženja sredstava za isplatu plaća, ali moramo voditi računa održivosti predloženog programa restrukturiranja u razgovoru s Europskom komisijom. Cijelo vrijeme vodeći se o temeljnim interesima, to su: održivost radnih mjesta, funkcioniranje gospodarstva, ali prije svega postupanju u okviru onoga što nam zakoni dopuštavaju”, zaključio je Plenković. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.