"Bolje kvaliteta i kašnjenje, nego inzistiranje na rokovima"

Vijesti 06. ruj 201808:49 > 08:50
Matija Habljak/PIXSELL

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog rekla je kako su u osnovne škole stigli svi udžbenici osim jednog izuzetka, a za srednje škole očekuje se još nekoliko udžbenika koji bi trebali stići do kraja tjedna.

Ministrica je naglasila kako je fokus javnosti u prvom tjednu reforme bio krivo usmjeren.

“U središtu ovog procesa nije udžbenik, nego učenik i učitelj. Bolje je da imamo kvalitetnije materijale i kašnjenje od nekoliko dana, nego da inzistiramo na rokovima i dobijemo udžbenike koji nisu zadovoljavajući”, izjavila je ministrica.

Zagrebačka Osnovna škola Ivan Cankar, jedina osnovna škola u gradu koja provodi eksperimentalnu reformu udžbenike je dobila tjedan dana prije početka nastave. Za ravnateljicu Silvanu Svetličić, kašnjenje udžbenika i nije neki veliki problem jer su u kontaktu s nakladnicima koji bi im dali potrebne materijale za odvijanje nastave. Rekla je i da ovo nije prvi put da se susreću s tim problemom. Složila se s ministricom kako udžbenici nisu najvažniji te da je učitelj nosilac nastave, on priprema materijale.

“Naša je škola već dugo u reformi, nama tu nema puno novosti. No, nelagoda postoji radi pritiska, fokusa javnosti koji stvara odgovornost”, istaknula je.

Nije imala prigovora na temu edukacije učitelja i nastavnika. Nije bilo dvojbi što se tiče sadržaja. Problem vide u vrednovanju znanja učenika i to je ono što je apsolutno novo.

Ministrica je pokušala objasniti kako je riječ o vrednovanju koje ne uzima u obzir samo znanje činjenica već rješavanje zadataka i kritičko razmišljanje.

“Naš obrazovni sustav je krut i njegova vrijednost je nestala prije 50 godina. Veći naglasak treba biti na vještinama – razmišljanje, rad u timu, istraživački rad.”

Govoreći o opremljenosti škola za izvođenje informatike, ministrica je rekla kako je i to pitanje na kojem je fokus stavljen na infrastrukturu, a ne na čovjeka. Podsjetila je kako su sve osnovne škole do sada imale infomatiku kao izborni predmet pa prema tome i učionice za taj predmet.

“218 najlošije opremljenih škola dobile su sredstva prošle godine, a ove godine je 26 milijuna kuna podijeljeno za opremu 673 škole.”

Ministrica očekuje i od osnivača škola da sudjeluju u tom procesu.

Važno je to da su neke stvari drugačije, nastavnici mogu biti puno kreativniji u nastavi, nisu obvezni koristiti udžbenike, rekla je ministrica za HRT.