Eksperimentalna obrazovna reforma nazvana "Škola za život" provodi se već više od dva mjeseca.
Nakon početnih poteškoća, ravnatelji škola uključenih u projekt kažu da su zadovoljni. Danas su oni i nastavnici svoja iskustva podijelili s ministricom obrazovanja na stručnom skupu u Varaždinu.
Kada bi “Školi za život” mogli dati ocjenu, ravnatelji škola u kojima se taj program provodi, upisali bi prilično visoke brojke.
Jedini minus daju prvim tjednima provedbe programa jer, kažu, bili su zabrinuti i nisu znali što ih čeka ni kako će reforma funkcionirati u praksi.
“Imali smo puno pitanja, malo smo se i bojali onoga što nas čeka početkom ove školske godine, tako da nam je početak osmog mjeseca bio baš jedan veliki, veliki izazov”, kaže ravnateljica OŠ Dragutina Domjanića Gordana Ćosić.
“Djeca su zadovoljna, roditelji su zadovoljni isto, učiteljima je malo teže, ali se privikavaju”, smatra Sanja Knezić, ravnateljica OŠ Matije Gupca.
Nakon početnih problema, u škole su pristigli tableti na kojima učenici rade, a od iduće školske godine njihov broj trebao bi se povećati jer je plan uvesti “Školu za život” u sve škole diljem Hrvatske.
Zadovoljna je i ministrica obrazovanja Blaženka Divja, ističe kako je kurikularna reforma tijekom monitoringa Europske komisije prvi puta dobila njezino pozitivno mišljenje. Korak naprijed su i edukacije učitelja, baš poput ove u Varaždinu. No, svjesna je, posla još uvijek ima.
“Škola za život” uvedena je u 70-ak škola, no od iduće školske godina trebala bi zaživjeti u svima. Dakle, vremena ima još nekoliko mjeseci da se isprave sve početničke greške i da završi eksperimentalna faza, a obrazovanje u Hrvatskoj postane primjereno 21. stoljeću.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.