Zločini bez kazne muče Vukovarce koji su prije mjesec dana zbog njihova neprocesuiranja na prosvjedu podigli glas.
Još i prije prosvjeda, od veljače ove godine, u osječkoj policiji počela je raditi posebna radna skupina jer vrh MUP-a nije bio zadovoljan intenzitetom i kvalitetom rada na ratnim zločinima.
Od zločina na Ovčari prošlo je 27 godina. No pored, kako kažu, dijelom opravdanih kritika, policija ističe i objektivne probleme.
“Ratni zločin je klasičan cold case počinjen u vrtlogu rata”, kaže načelnik uprave krim policije Antonio Gerovac.
I u policiji i u osječkom tužiteljstvu znaju da statistika Vukovarcima ne donosu utjehu, ali kažu da ona ipak pokazuje da se radilo i da se radi. Dosad je 108 ljudi osuđeno, 92 oslobođeno.
Od ukupnog broja ratnih zločina koji još nisu došli do suda, kažu, 60 posto je u izvidima, 40 posto u fazi optuženja. Optužnice se nisu razvile u suđenja zbog dosadašnje prakse da se ne sudi u odsutnosti.
Zločine na vukovarskom području procesuirao je i Haag koji je dio predmeta predao Srbiji. S rezultatima toga ipak mnogi nisu zadovoljni, ni brojem osuđenih ni visinama kazni.
Većina imena koja su se javno spominjala na vukovarskom prosvjedu poznata su nadležnim tijelima. Neka su, kažu, u postupcima, druga u izvidima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.