I zakon nas obvezuje na brigu o ostarjelima i nemoćnima. Nebriga se kažnjava novčanom i zatvorskom kaznom. Oni koji taj teret brige svakodnevno žive, u nastojanjima da ispune, sve silne obveze, ne žive vl
“Moji roditelji imaju samo mene. Imam 39 godina, tata ima 78, a mama 71. Nemam ni brata ni sestru pa smo zato nas troje jedna mala obitelj i jako smo okrenuti jedni drugima”, govori Andrijana Kadoić.
Andrijaninu ocu prije tri mjeseca dijagnosticirana je demencija, majka je teško pokretna i sve su više ovisni o tuđoj pomoći
“U biti, bez mene oni ne idu nikuda. Znači, ako ja ne mogu oni su doma”, ističe Andrijana.
Sa suprugom živi u podstanarskom stanu. Radi kao farmaceutska tehničarka u ljekarni i, unatoč tomu što bi se htjela potpuno posvetiti roditeljima, ne može. Radi u smjenama i jedva stiže na dvije adrese.
Odnedavno je Zakon u Hrvatskoj obvezao djecu na brigu o ostarjelim roditeljima. Nebriga se kažnjava s 10.000 kuna ili zatvorskom kaznom u trajanju od 45 dana.
Apsurdan zakon
“Kad je osoba u srednjoj fazi Alzheimerove bolesti,vi već morate imati skrb 24 sata. Koje dijete to može preuzeti uz sve svoje radne i ostale obiteljske obaveze. Tu je apsurdnost ovog zakona”, govori za HRT Tajana Dajčić, tajnica Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest.
“Druga apsurdnost tog zakona je u tome što djeca ne mogu dobiti status njegovatelja po Zakonu o socijalnoj skrbi. 2017. godine je izašao novi dodatak, da se osobama koje brinu o osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti ili drugih demencija, osigurava status njegovatelja, ali samo supružnicima i samo do 65. godine života. Ne osigurava se status njegovatelja djeci, a u velikom broju slučajeva djeca brinu o svom oboljelom roditelju”, rekla je Dajčić i dodala kako djeca ne mogu dobiti novčanu pomoć koja iznosi 2,5 tisuća kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.