Vlada Republike Hrvatske jučer je odlučila da će tijekom godine Sveučilišnoj bolnici Mostar isplatiti 40 milijuna kuna za podmirivanje dugova prema dobavljačima lijekova, te za potrošni i ugradbeni materijal. Bolnici u protivnom prijeti blokada.
Iz Vlade ističu kako je ova potpora važna jer utječe da Hrvati u BiH ostanu i opstanu, s obzirom na značajno smanjenje njihova broja u BiH od prije rata do danas.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić ovako pravda odluku: “I u hrvatskom zdravstvu imamo problema, ali – ako okrenemo glavu od svog naroda – mislim da je to nehumano i dugoročno nije održivo ako želimo gledati interes hrvatskog naroda u cjelini.”
Dok Hrvatska susjednoj državi uplaćuje sredstva za podmirivanje dugova za lijekove, istodobno su dugovi hrvatskog zdravstva dosegnuli vrtoglavih 7,8 milijardi kuna. Od toga najmanje dvije milijarde je dug veledrogerijama za lijekove.
Jedna od posljednjih priča u javnosti je i nabava skupog lijeka Brineura koji godišnje stoji 600.000 kuna. Djevojčici Nadiji iz Pule, koja boluje od Battenove bolesti, odobren je lijek. Od iste bolesti boluje još samo djevojčica Eva iz Šibenika. Njoj lijek nije odobren. Iznos koji će Vlada poslati bolnici u Mostaru dovoljan je za 33 godišnje terapije za obje djevojčice.
Još nema ni traga ni glasa oko odluke struke, na koju je ministar Kujundžić često poziva, oko zahtjeva da se lijek Spinraza odobri i osobama starijima od 18 godina i onima koji su na respiratoru. 40 milijuna kuna za bolnicu u Mostaru dovoljno je za više od 60 terapija Spinrazom.
Nekoliko posljednjih smrtnih slučajeva otkrilo je kronične nedostatke u sustavu hitne medicinske pomoći. S 40 milijuna kuna može se primjerice nekoliko godina financirati ispostava Hitne pomoći s nekoliko hitnih timova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram