Radnici Uljanika stupili su u štrajk u četvrtak u 13 sati, javlja naš reporter Ranko Stojanac.
“Želimo nastaviti raditi brodove, ne vidim zašto bi Vlada sad uništila najbolje brodogradilište. Ne želimo dopustiti gašenje Uljanika. Ako su druga brodogradilišta doživjela restrukturiranje, zašto isto ne bi bilo i s Uljanikom. Ako Vlada danas na sjednici ne donese odluku, sastat ćemo se s predsjednikom Uprave Uljanika i nakon toga ponovno će se sastati sindikati i donijeti odluku što ćemo učiniti dalje”, kazao je jutros sindikalist Boris Cerovac.
Odluka je, kako javlja naš reporter, donesena – pokrenut je štrajk.
“Očekivali smo danas da nas informiraju što je razgovarano na sastanku Vlade ali nismo dobili nikakve pozitivne informacije, nismo dobili ni pozitivne informacije od Uprave. Upoznali smo ih da krećemo u štrajk u svim Uljanikovim tvrtkama osim 3. maja.
Zavarit ćemo dvije kapije, na jednoj će stajati članovi štrasjkaškog odbora koji će puštati unutra i van samo radnike koji su potrebni. Od danas smo u štrajkU”, rekao je Cerovac.
Čekaju Vladu da im kaže hoće li podržati plan restrukturiranja i hoće li im se isplatiti šest plaća.
“Tražimo još jednom neka odluče čim prije. Mi nemamo vremena dan dva, mi nemamo vremena ni mninute, želimo danas hitan odgovor i ne želimo da nam se odvlače brodovi. Mi smo ih započeli i želimo ih završiti. Rade Stanković će staviti ključ u bravu, kapija Uljanika će biti zavarena čim novinari izađu, ne mogu radnici više raditi gladni”.
Nakon toga zavarili su ogradu, javlja naš reporter, te tako simbolički zauzeli brodogradilište.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je u četvrtak da u pokušaju rješavanja problema u brodogradilištima Vlada vodi računa o brodogradnji, ali i učincima bilo koje od mjera na politiku fiskalne konsolidacije, na radnike i regije u kojima se brodogradilišta nalaze.
“Vodimo računa o toj grani gospodarstva, ali i ukupnim efektima na politiku fiskalne konsolidacije te reprekusije na radnike i regionalni aspekt ove teme”, rekao je Plenković na početku sjednice Vlade.
Dodao je kako Vlada razmatra sve scenarije i opcije razgovarajući s novoodabranim strateškim partnerom, upravom (Uljanik grupe) i ministarstvima gospodarstva i financija te nastoji dobiti što jasniju sliku implikacija bilo koje od odluka koja se u dogledno vrijeme trebaju donijeti.
Dodatne konzultacije, kaže Plenković, uključuju i razgovore s Europskom komisijom, s obzirom na eventualne državne potpore.
Predstavnici vladajuće koalicije u srijedu na sastanku u Banskim dvorima nisu donijeli konačnu odluku hoće li Uljanik u proces restrukturiranja ili u stečaj, već bi tu odluku trebali donijeti za nekoliko dana. Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić nakon sastanka vladajuće koalicije kazao je i da su na sastanku izneseni podatci po kojima bi troškovi restrukturiranja Uljanika iznosili nešto više od milijardu eura, a troškovi stečaja oko 557 milijuna eura.
Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u srijedu uoči sastanka vladajuće koalicije da će se “u prvom koraku sigurno brojka pokazati da je jeftinije ići u stečaj”.
“U prvom koraku sigurno će brojka pokazati da je jeftinije ići u stečaj ali dugoročno, u sljedećih deset godina, to je predmet polemike”, rekao je Horvat.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.