Marina Šunjerga iz Večernjeg lista i Frenki Laušić iz Jutarnjeg lista gostovali su u Točki na tjedan.
Komentirali su presudu prema kojoj Ivo Sanader odlazi u zatvor.
“Pravosuđe je tu da procesuira kriminalna djela na temelju prikazanih dokaza, očigledno je postupak uvjerio sud da je to vrijedno osude, a što se tiče percepcije javnosti, problem je u dugotrajnosti postupaka protiv Ive Sanadera, koje je otupilo interes javnosti i ublažilo personifikaciju njega kao korumpiranog političara. Imali smo potpunu rehabilitaciju premijera kroz grupu na Facebooku Ćaća se vraća i od persone non grata on postaje zanimljiv junak s bivše političke scene. Ova presuda dolazi prekasno za društvenu poruku”, rekla je Šunjerga.
“Ja mislim da na to ne smijemo gledati crno bijelo. Korupcije će uvijek biti i mislim da je ova presuda, koliko god došla kasno, zbog toga što je prošlo već 10 godina, što je javnost zasićena procesom, što su i Ustavni sud i Vrhovni sud imali svoje odluke, ali iako prvi dojam nije toliko jako vezan uz ovu presudu i poruku javnosti da će politička korupcija biti osuđena i da je neprihvatljiva, mislim da će polako rezonirati u javnosti na puno tišoj razini, na nižim frenkvencijama, ali će svima doći u glavu da je jedan premijer pravomoćno završio u zatvoru. Sad svi to jako relativiziraju, ali mislim da će s vremenom, ovo je možda poruka i za mlade generacije, da će i one imati u glavi da je jedan premijer završio u zatvoru zbog korupcije”, rekao je Laušić.
“Postoji percepcija koja je realna, da tek kad te stranka izbaci iz svojih redova, da ćeš tek onda biti procesuiran”, rekao je Laušić. “On je htio napraviti puč u stranci kad je shvatio da će ga stranka procesuirati. Sjetimo da je Jadranka Kosor imala sastanak u DORH-u u to vrijeme”, rekao je Laušić.
Šunjerga smatra da presuda Sanaderu neće utjecati na rejting HDZ-a uoči europskih izbora.
“HDZ je samo u dva navrata izgubio vlast, a to je kad se dogodila kombinacija financijske krize i velike percepcije korupcije, a u kombinaciji isključivo jedne ili isključivo druge situacije ne. Na njihov rejting korupcijski skandali manje utječu”, rekla je Šunjerga.
“Postoji i tolerancija hrvatskog biračkog tijela”, dodao je Laušić.
“Postoji veća tolerancija na korupciju i klijentelizam, nego u drugim zemljama. Za očekivati je da neetablirane demokracije imaju veću toleranciju za funkcioniranje društva putem klika”, rekao je Laušić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.