Sindikat traži od Vlade da medicinske sestre i tehničare proglase deficitarnima

Vijesti 28. lip 201912:16 > 12:20
N1

Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara - medicinskih tehničara (HSS MS - MT) upozorio je u petak na alarmantan nedostatak medicinskih sestara i tehničara koji zbog loših uvjeta i potplaćenosti odlaze raditi u inozemstvo te je apelirao na Vladu da pod hitno proglasi tu profesiju deficitarnim zanimanjem i poveća upisne kvote.

“Smatramo da u ovom trenutku pod hitno treba u Vladi, ministarstvima – rada, financija i zdravstva poduzeti korak kao što su učinili za ostala deficitarna zanimanja, da se i medicinske sestre i tehničari proglase deficitarnim zanimanjem”, kazala je na konferenciji za novinare predsjednica Glavnog vijeća HSS MS – MT-a Anica Prašnjak.

Sindikat također hitno traži za medicinske sestre povećanje upisnih kvota, stipendiranje ljudi, plaćanje prekovremenih sati, donošenje uredbe sukladno njihovim razinama obrazovanja, bolje uvjete rada te stambeno zbrinjavanje.

“Mi školujemo sestre i elegantno ih pustimo Merkelici. Ovo je jako neozbiljno i neodgovorno i smatram da je ovo posljednji vapaj i naše traženje”, kazala je Prašnjak, istaknuvši da će sindikat, ukoliko Vlada ništa ne napravi, morati poduzeti određene korake i napraviti neke akcije.

Rekla je i da su pisali i premijeru Andreju Plenkoviću, resornom ministru Milanu Kujundžiću i drugim ministrima, ali im nisu poslali nikakav odgovor.

Prašnjak je navela da u ovom trenutku u Hrvatskoj nedostaje 12.000 sestara, u inozemstvo ih je otišlo 1180, a više od 2000 sestara dalo je svoj zahtjev za odlazak u inozemstvo.

“To je u ovom trenutku oko 3500 sestara, a znamo da Njemačka može primiti taj čitav naš broj s obzirom da potrebuje milijun medicinskih sestara. Nas će tržište Njemačke i Europe progutati, a mi nismo poduzeli nikakve korake da se zaustavi nemili trend odlaska u inozemstvo i da se našim sestrama da nekakvo malo svjetlo na kraju tamnoga tunela u kojem se mi sada nalazimo “, kazala je Prašnjak.

Naglasila je da se u Njemačkoj, za razliku od Hrvatske, našim sestrama odmah priznaju obrazovne razine, a smatra da je kod nas tržište rada za nas koliko nas ima isto bogato i može se dobro rasporediti “samo da imamo ljude koji razmišljaju o tome”.

Navela je da je prema podacima iz 2016. u Hrvatskoj bio prosjek 680 medicinskih sestara na 100.000 stanovnika dok se u Europi prosjek kreće 1180 sestara na 100.000 stanovnika.

Kazala je da se prosječne plaće u domovima zdravlja za medicinske sestre kreću između 3500 i 4500 kuna, a u bolnicama između 4500 i najviše 8000 kuna, s obzirom da se radi i vikendima i blagdanima. U zemljama EU (Njemačka, irska, Austrija, Italija) plaća medicinskih sestara i tehničara kreću se od 2500 eura na više (oko 18.000 kuna).

Prašnjak je ukazala i na problem natječaja za medicinske sestre na koji se nitko ne javlja, a s obzirom na to da na burzi imamo medicinskih sestara te se govori o manjku sestara. “Moramo se zapitati koje su to sestre, da li rade ili se samo tako zovu. Tko ne želi raditi kao medicinska sestra treba ga brisati sa burze. Treba i te korake napraviti”, poručila je.

Upozorila je i na mogući kolaps zdravstvenog sustava pred turističku sezonu s obzirom da neka mjesta na obali imaju oko 600 žitelja, a u sezoni im dođe oko 100.000 turista.

Predsjednica HSS MS – MT-a Brankica Grgurić kazala je da ne traže pogodnosti već normalne uvjete rada kako bi naši bolesnici dobili najbolju i najsigurniju skrb.

“Naše medicinske sestre rade na rubu izdržljivosti, a u sustavu sve ipak štima, što znači da se trudimo da radimo maksimalno, a oni koji upravljaju administrativnim tijekom uopće ne poznaju sustav jer jedno je iz fotelje brinuti o administrativnom propisu, a drugo doći na odjel i vidjeti kako se radi”, dodala je.

Ocijenila je da trenutna situacija oko odlaska medicinskih sestara očito odgovara Vladi “kako bi se uvela jeftina radna snaga”, čemu se sindikat protivi dok se brojka onih koji traže posao u toj struci ne svede na nulu ili najviše sto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.