Tri tisuće legendarnih "spačeka" preplavit će idućeg tjedna Samobor, jer će u njima iz svih dijelova Europe doputovati oko osam tisuća obožavatelja tog kultnog francuskog automobila na svjetski susret Citroena 2CV.
U danima kada se obilježava 29 godina od zadnjeg proizvedenog primjerka popularnog spačeka u povijesti, Samobor će od 30. srpnja do 4. kolovoza, u organizaciji hrvatskog 2CV Citroën Kluba okupiti ljubitelje i vlasnike tog Citoenovog oldtimera.
U Samoboru će niknuti mali grad spačeka
“Očekujemo oko osam tisuća sudionika s tri tisuće Spačeka”, kazao je Hini predsjednik kluba Goran Skrbin.
Ovo je prvi puta da se se svjetski susret događa u Hrvatskoj. Na njemu će sudjelovati vlasnici spačeka iz cijele Europe, ali i drugih kontinenata, a najveći broj u Hrvatsku će doći iz Francuske i Njemačke.
U šest dana, automobilski entuzijasti imat će priliku razmijeniti iskustva, sudjelovati u relly vožnjama, kao i na off road vožnji po Žumberku. Posebna atrakcija bit će povorka automobila od Samobora do centra Zagreba gdje će vlasnici spačeka dovesti 200 vozila na Trg bana Jelačića.
“U Samoboru će niknuti mali grad spačeka”, kazao je Skrbin.
Istaknuo je da će većina sudionika susreta sa svojim spačekima, ali i drugim Citroënovim oldtimerima, za dane susreta kampirati na prostoru iza Autobusnog kolodvora te oko srednjoškolskog centra i Sportske dvorane u samoborskoj Hebrangovoj ulici.
U rekordno dugoj karijeri proizvedeno pet milijuna primjeraka
Svjetski susreti ljubitelja ovog osebujnog francuskog automobila organiziraju se svake dvije godine još od 1975., a samoborski je 23. po redu.
Prvi je svjetski susret organiziran s ciljem da se nastavi tradicija druženja oko spačeka, automobila koji je 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća okupljao mlade ljude, uglavnom “hipije” kojima je taj automobil postao motiv za putovanja i druženja na različitim međunarodnim susretima, poput onoga u Africi 1973. godine, kazao je Skrbin.
Rekordno duga karijera, u kojoj je proizvedeno 5,1 milijun primjeraka Citroëna 2CV započela 1936. godine. Tada je direktor te tvrtke Pierre Boulanger oformio ured na čelu s inženjerom Andreom Lefebvreom kako bi napravili udoban model automobila, svojevrstno “vozilo za narod” koje će zadovoljiti svakodnevne potrebe građana.
Nakon što je Citroen 2CV 1948. godine predstavljen na Svjetskom sajmu u Parizu, prigrlila ga je prvo francuska, a potom i europska javnost.
Niz pogrdnih i smiješnih nadimaka jer je bio totalno drukčiji od drugih
Malo je automobila u povijesti izazvalo toliko polemika, dvojbi, osporavanja podsmijeha, ali istodobno i bezgraničnih simpatija i oduševljenja kao Citroen 2CV, smatra prometni stručnjak Željko Marušić.
Nije ni čudo da su ga kroz povijest obilježili pogrdni ili smiješni nadimci na raznim jezicima. Na ovim prostorima je poznat kao spaček što na slovenskom znači spodoba, rugoba. U Nizozemskoj je poznat kao “ružno pače”, u Njemačkoj “patka”, Norveškoj “čelični krevet”, a na engleskom govornom području ga zovu “limeni puž” i “kornjača”. U hispano svijetu je “žaba”, “koza” ili “dva konja”.
Bio je totalno drukčiji od ostalih automobila, tako da je svaka usporedba bila nemoguća, čak i smiješna, napisao je Marušić na Autoportalu. ‘Izgleda poput deve’, ‘Ružniji je od ružnog pačeta’, ‘To je kišobran za četiri osobe’, ‘Je li to uopće automobil?’…, komentiralo se.
Međutim, oprema unutrašnjosti pružala je istinski doživljaj. Platnena sjedala s čeličnim okvirom i mekani ovjes pružali su neponovljiv užitak. Već na salonu nastaje mitska priča o košari punoj jaja, od kojih se niti jedno neće razbiti nakon vožnje ‘spačekom’.
Proizvodio se i u Kopru
“U Francuskoj je osvojio ljude jer je bio dostupan svima, imali su ga seoski župnici, učitelji, profesori”, kazao je Skrbin.
Napominje da je proizvodnja spačeka na ovim prostorima krenula 1959. u slovenskom Kopru, kada je tvornica Tomos dobila licencu za sklapanje Citroëna 2CV u Jugoslaviji. No, podatke o broju prodanih i sklopljenih automobila u slovenskoj tvornici teško je dobiti, ističe Skrbin.
Hrvatski 2CV Citroën Klub danas ima oko stotinu članova, dok se procjenjuje kako je u Hrvatskoj ostalo oko 200 spačeka.
“Stranim posjetiteljima susreta u Samoboru vrlo će interesantni biti upravo primjerci spačeka proizvedeni u Jugoslaviji, jer su u njih ugrađeni neki dijelovi proizvedeni toj bivšoj državi, poput guma tvrtke Sava “, kazao je Skbin.
Na izložbi i najstariji hrvatski originalni spaček iz 1969.
Tijekom svjetskog susretu u Samoboru, obilježit će se i prvo stoljeće Citroëna pa će tako biti izložen “Muzej 100 godina marke Citroën” s originalnim eksponatima njegovih oldtimera iz tvornice Tomos i Cimos u slovenskom Kopru.
Izložen će tamo biti i najstariji originalni hrvatski spaček, vlasnika Ivana Čoliga, proizveden 1969. godine.
Čolig ga je kupio od njegovog prvog vlasnika, a za razliku od drugih spačeka, koji nose oznaku 2CV, netipičan je to primjerak s oznakom AZL.
“To je mala serija takvih spačeka, proizvedeno ih je svega 50-ak, a na sebi ima, primjerice, kamionske žmigavce, jer Citroën tvrtki Tomos, zbog problema u plaćanju, nije jedno vrijeme isporučivao dijelove“, kazao je.
Auto dobre ‘vibre’
Spačeka je nakon kupnje Čolig stavio u originalno tvorničko stanje, tako da danas izgleda potpuno jednako kao kada je izašao iz tvornice.
Iako Spaček nije tipična vrsta oldtimera koji se čuva u garaži, već ga njegovi vlasnici i dan danas aktivno voze, najstarijeg hrvatskog spačeka njegov vlasnik ipak ne vozi, jer bi to, kako kaže, bilo šteta. Čolig je vlasnik još jednog Citroëna 2CV, a biti obožavatelj tog francuskog oldtimera za njega je hobi koji mu život znači.
I predsjednik Hrvatskog 2CV Citroën Kluba Skrbin vlasnik je dva registrirana Citroëna 2CV, uz to je i sin entuzijasta spačeka te smatra da je simpatizerstvo ovog oldtimera svojevrstan stil života.
“Dobra vibra auta koji je tako smiješan je dosta zgodna jer nismo opterećeni oldtimerom, nećemo ih toliko lickati, nego ga palimo i idemo na spontana druženja, more i kampove”, kazao je.
Bit susreta, kaže, nije samo pokazivanje, već druženje, putovanja i upoznavanje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.