Zar premijer treba sjesti za stol sa sindikatima svaki put kada se desi štrajk?

Vijesti 20. stu 201917:49 > 17:56
N1

Premijerov savjetnik i bivši ministar znanosti i obrazovanja oštro je kritizirao postupke aktualne ministrice Blaženke Divjak oko štrajka.

“Bio sam kritičan iz razloga što se resorni ministar ne može maknuti od odgovornosti za resor koji vodi. Ako ste član Vlade onda morate dijelovati kao Vlad i i konzultaciji s ostalim članovima, posebice premijerom, nastupati prema van.

Ako ste u nekim stavovima kompletno različiti i ne možete postići konsenzus zna se koji su daljni koraci”, rekao je.

Ističe kako je Divjak na početku izravno podržavala prijedloge sindikata, sindikati su onda jasno rekli da nemaju što razgovarati u MZO-u  jer su sve dogovorili s ministricom i da očekuju da ih primi premijer.

VEZANE VIJESTI

“To nije dobro stajalište resorne ministrice koja možda ovakvim stavovima “nisam ja, netko je drugi” pokušava iznuditi smjenu da bi ispala žrtva nerazumijevanja unutar Vlade iako moram naglasiti, što je posebice čudno, digla je ruku za proračun koji je usvojen na Vladi i upućen u Sabor, a kada se na Vladi raspravlja o proračunu zna se koje su financijske stavke uključene, a koje nisu.

Ako dignem ruku da glasam za takav državni proračun, znam koliko novca imam u proračunu i ne može kasnije reći ja nisam znala. Trebala je glasati protiv proračuna, a nakon što je glasala za proračun ne može reći da se to nje ne tiče”, kaže Fuchs.

Na pitanje je li premijer trebao sjesti za stol sa sindikatima odgovara: “Zar mislite da premijer treba sjesti za stol sa sindikatima svaki put kada se desi štrajk, pa postoje resorni ministri, sjeo je i minstar financija i rada i obrazovanja, zar to nisu relevantni sugovornici u razgovoru? Premijer je dao vrlo fer poruku, rekao je da će korigirati koeficijente svima u šest mjeseci, mislim da je to bila dovoljno dobra ponuda jer se pokazalo da zahtjev ide prema korekciji koeficijenta i ne odnosi se isključivo na financijsko povećanje primanja ljudi u sustavu.

#related-news_0

Mislim da je zbog toga ponuda o korekciji dobra ponuda i mislim da bi je sindikati mogli prihvatiti, ali da ne bi bili eventualno na neki način izigrani, čega se boje, mislim da bi mogli donijeti odluku da se štrajk obustavlja u interesu djece i obrazovanja i da će se razmisliti o budućim mjerama ako se do 1. lipnja 2020. ništa ne desi.”

Kao propust ministrice vidi i činjenicu da su djeca u školi, a nastave nema. “Morala je dati jasne naputke ravnateljima škola o načinu ponašanja za vrijeme štrajka.”

Zapitao se i kako će se u Centralnom obraćunu plaća evidentirati tko je radio, a tko ne s obzirom da od 15.11. Vlada ne plaća dane u štrajku. 

Na pitanje je li jedan od kandidata za nasljednika ministrice Divjak kaže da o tome ne razmišlja i da je siguran da ima dovoljno kvalitetnih kandidata koji su za to mjesto. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.