Ivan Đikić objasnio kako se razvija koronavirus

Vijesti 26. velj 202010:33 > 10:40
N1

Naš poznati znanstvenik Ivan Đikić gostovao je u Novom danu, gdje je, između ostaloga, objasnio i kako se razvija koronavirus.

“Koronavirus vam je vrlo sličan kao i virus gripe. Oni dolaze ciklično, šire se vrlo brzo. Stvara se određeni imunitet kolektivni i stvara se određena zbog vremenskih odnosno klimatskih i ekoloških stvari stvara se pool virusa. I ti virusi jednostavno nestaju za par mjeseci. To se u Kini događa, vjerujem da će se to događati i u drugim zemljama po svijetu. Tako da će ovaj virus, ovaj zadnji virus nestati, kao što su i drugi virusi nestajali u prošlosti.

VEZANE VIJESTI

Također, ono što stvarno želim naglasiti za javnost je da moramo biti svjesni da ovakvih opasnosti postoji sve više i više i mi kao znanstvenici moramo upozoriti javnost ponovno da ignoriranje klimatskih promjena, ignoriranje svega što se događa u svijetu, u biti nije bezazleno samo zbog toga što imamo probleme s vremenom, nego radi toga što se stvaraju tzv. dormantni ili pritajeni virusi u prirodi koji nastaju zbog upravo klimatskih promjena i moja očekivanja su u budućnosti da će biti još više ovakvih slučajeva i moramo pripremiti ne samo znanstvenike, ne samo ulagati u znanost, nego moramo pripremiti i javnost da shvaćaju da su mnoge stvari koje se događaju na svijetu povezane s klimatskim promjenama imat će u budućnosti reperkusiju i na naše zdravlje i na pojavu ovakvih virusa”, kazao je Đikić.

Upitan koliko znanost poznaje ovakve viruse, odgovorio je: “Ovi virusi su vam zoonozni, znači oni se pojavljuju kod životinja i mi nemamo pregled svih podvrsta virusa koji se pojavljuju kod životinja. Nažalost, u vrlo rijetkim slučajevima dolazi do evolucijske promjene virusa kod životinja i prelaska na ljude. I tada postaje opasnost jer dolazi do promjena tih različitih receptora na stanicama virusa i oni mogu nakon toga preći na ljudske stanice i tada je to jedna lutrija. Mi ne znamo što će biti.

Evolucija je toliko brza da ne možemo predviđati genetsku podlogu tih virusa i upravo je stoga vrlo nezahvalno predviđati i liječenje, ali i cjepiva. Mi cjepiva možemo stvarati na temelju iskustava koje smo imali iz prošlosti, ali svaki virus koji se pojavi u prirodi može imati potpuno nove genetske karte koje će nam stvarati dodatne probleme i upravo radi toga je neophodno da se istražuje sve što znamo do sada o influenca virusu i virusima korone koje smo imali u prošlosti, da bismo bili spremni za odgovor na buduće. Cjepiva su vam najefikasniji i najbolji i danas jedini djelotvorni način borbe protiv virusa. Kada se stvore dobra cjepiva, cjepiva štite prije pojave simptoma virusa. Kad su se virusi pojavili, cjepiva su nedjelotvorna i tada bi trebali pomoć lijekova koje zasad nemamo”, pojasnio je Đikić.

Cijelo gostovanje možete pronaći OVDJE.

Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.