Najava ministra zdravlja Siniše Varge o tome kako šefovi u bolnicama, za razliku od ostalih kolega, neće smjeti raditi privatno, u svojim ili u tuđim ordinacijama, kako ne bi mogli preusmjeravati pacijente u privatni sektor, nije naišla na odobravanje ni među liječnicima, ni među pacijentima.
U Udruzi pacijenata tvrde kako za preusmjeravanje u privatni sektor nije bitna pozicija liječnika, što, kažu, potvrđuje i primjer profesorice kojoj je plastični kirurg u jednoj zagrebačkoj bolnici dojke ostavio u nejednakim veličinama, a za korekciju ju je pozvao u svoju privatnu polikliniku.
Profesorici su, naime, prije deset godina, dijagnosticirane predkancerozne promjene, a u takvim slučajevima pacijentice imaju pravo na silikonske implantate preko HZZO-a.
”Nakon tih operacija, morala sam proći još nekoliko zahvata. Liječnici su, naime, nakon nekog vremena utvrdili kako implantati uzrokuju nekrozu tkiva, te ih treba mijenjati, no i nakon promjene bile su nužne korekcije.
Dogovorila sam sve s plastičnim kirurgom u zagrebačkoj bolnici, koji mi je prije operacije iscrtao obje dojke, no kada sam se probudila vidjela samo kako mi je jedna dojka gotovo dvostruko veća od druge. Kirurg mi je, naime, zamijenio samo jedan implantat i taj koji je ugradio bio je 100 mililitara veći od ovog starog, koji je ostao na drugoj dojci. Kada sam ga pitala što se dogodilo, odgovorio je kako ću na operaciju druge dojke morati kod njega, u privatnu polikliniku”, kaže pacijentica.
Dodaje i kako bi bilo normalno da je liječnik, ako je smatrao da je korekcija potrebna na samo jednoj dojci, ugradio implantat iste veličine kao i onaj stari, a ne da je dojke ostavio asimetrične i pozvao je u svoju privatnu praksu.
Profesorica navodi i kako je sve to prijavila Ministarstvu, koje je oformilo ekspertni tim, ali na kraju nepravilnosti, kako obično i biva, nisu utvrđene. No, sve to, poručuje sugovornica Slobodnoj Dalmaciji, upućuje da su liječnici koji istodobno rade i u bolnici i privatno u sukobu interesa.