Diljem Europe promišljaju se strategije popuštanja mjera uvedenih za suzbijanje epidemije koronavirusa. Eurozastupnik Tonino Picula u Dnevniku N1 komentirao je odgovor Europske unije na ublažavanje posljedica epidemije rekavši kako je odgovor institucija sada puno bolji nego na početku širenja virusa.
“Europska unija ima tvorničku karakteristiku koja joj onemogućava da brzo djeluje kada treba, ona je zajednica država, a ne zajednička država. Kada bi to bila, taj lanac izjašnjavanja od problema do rješenja bio bi kraći. Stoji kritika da suočena s pandemijom nije reagirala dovoljno brzo prema vlastitim građanima, niti pružila pomoć svom susjedstvu.
No, u posljednjih 20 dana sve europske institucije ubrzano rade, osmišljeni su razni paketi pomoći, čak su i neke štetne odluke povučene. Danas je Komisija donijela odluku da angažira više od 3 milijarde eura u obliku povoljnih zajmova i uputi u 10 zemalja u susjedstva da se saniraju ekonomske posljedice pandemije”, rekao je Picula.
Mađarski parlament izglasao je promjene zakona koje premijeru Viktoru Orbanu daju gotovo neograničenu moć. Sve to pod opravdanjem borbe protiv koronavirusa. Picula kaže, ono što radi Orban treba se analizirati u široj vremenskoj dimenziji politike koja traje više od pet godina te koja je stalno bila pod kritikom institucija EU.
“Čini mi se da je Orban sada prešao neke granice, otvoreno ga se kritizira u okviru Europske pučke stranke. Mislim da je Lukašenko dobio društvo, više nije posljednji diktator na europskom kontinentu”, rekao je Picula i dodao da je Europska unija, među ostalim, zajednica određenih vrijednosti i ako ih netko krši, postoji jasan put kako treba sankcionirati one koji to čine.
Pitanje je, smatra eurozastupnik, ima li političke volje ili je ispravna Orbanova taktika unutar koje misli da će u situaciji globalne pandemije proći bez sankcije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram