Hrvatska je imala jedan od najsnažnijih pokreta otpora protiv fašizma u Europi zbog čega je u Drugom svjetskom ratu bila na pobjedničkoj strani, priopćili su Banski dvori u petak, istaknuvši u tome i važnu ulogu prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana.
U priopćenju objavljenom u povodu Dana pobjede ističe se da se “veliki broj hrvatskih građana odupro Hitlerovom fašističkom poretku koji je podjarmio cijelu Europu”.
Hrvatski pokret otpora fašizmu, odnosno Narodnooslobodilački pokret u Hrvatskoj uglavnom su predvodile partizanske jedinice pod zapovjedništvom Josipa Broza Tita, ali je u njima bilo i dosta pripadnika HSS-a i drugih političkih struja.
“Zahvaljujući njima Hrvatska je tada imala jedan od najsnažnijih pokreta otpora u okupiranoj Europi, a iz Drugog svjetskog rata izišla je kao pobjednica, s vraćenom Istrom i Dalmacijom”, navodi se u priopćenju i dodaje da je prvi predsjednik moderne Hrvatske Franjo Tuđman bio među njegovim istaknutim sudionicima.
Istra i Dalmacija vraćeni su Hrvatskoj nakon kapitulacije Italije i poraza ustaškog režima koji je dio hrvatskog područja prepustio Italiji.
Vlada Republike Hrvatske poručila je da su pobjeda nad fašizmom, pomirba i kultura sjećanja bili “preduvjeti za početak izgradnje ujedinjene Europe”, dok je slom komunizma “omogućio europsku integraciju gotovo cijelog europskog kontinenta.”
Tijekom Drugog svjetskog rata, “najmračnijeg razdoblja u ljudskoj povijesti”, ubijeni su u u Hrvatskoj “deseci tisuća ljudi” i to “zbog svoje etničke pripadnosti ili političkih uvjerenja”, stoji u priopćenju.
U ustaškom logoru Jasenovcu ubijeno je više od 83 tisuće Srba, Roma, Židova, Hrvata i drugih naroda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.