Capak otkrio što će morati iznajmljivači smještaja ako turist dobije koronu

Vijesti 05. lip 202012:04 > 12:11
Ilustracija

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak u razgovoru za Index je potvrdio da će danas izdati upute za strane turiste kod kojih se tijekom boravka u Hrvatskoj pojave simptomi koronavirusa. Danas, navodi, imaju drugi sastanak na tu temu te dodaje kako bi baš danas trebali izdati upute kako bi se znalo što sa stranim turistima koji se razbole u Hrvatskoj.

Po onome što je rekao, piše Index, u tom će se slučaju morati angažirati i svi oni koji su strancima pružili smještaj, bilo da je riječ o hotelijerima ili pak vlasnicima privatnog smještaja, apartmana i kuća za odmor.

VEZANE VIJESTI

“Radimo na uputama i preporukama za postupanje prema turistima kod kojih se pojavi sumnja na koronavirus. Jedna od uputa je da trebaju ostati u prostorima koje su iznajmili i u kojima borave, bilo da su to apartmani ili hoteli, s tim da oni koji su im iznajmili smještaj trebaju pokrenuti zdravstveni sustav da se napravi njihovo testiranje na covid-19”, rekao je Capak.

Mnogi bez ograničenja mogu u Hrvatsku

Podsjetimo, Hrvatska je potpuno otvorila granice bez ikakvih ograničenja za državljane 10 zemalja EU (Slovenija, Mađarska Austrija, Češka, Slovačka, Estonija, Latvija, Litva, Poljska i Njemačka), dok građani ostalih članica EU i trećih zemalja kod dolaska moraju imati opravdan razlog (poslovni, obiteljski, posjedovanje nekretnine ili pokretnine u Hrvatskoj).

Hrvatski državljani koji žive u inozemstvu i dolaze u Hrvatsku također nemaju nikakva ograničenja.

Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da uvijek postoji opasnost da oni koji dolaze u Hrvatsku, bilo stranci ili hrvatski državljani, donesu koronavirus u našu zemlju.

Posljednji slučajevi zaraženih stigli iz inozemstva

To smo imali priliku vidjeti i po posljednjim informacijama koje je otkrila ravnateljica Klinike Fran Mihaljević dr. Alemka Markotić, koja je jučer izjavila da je zadnji slučaj zaraženog koronavirusom u Hrvatskoj bila osoba koja je doputovala iz SAD-a, dok su oni zaraženi od nekoliko dana ranije bili slučajevi koji su došli iz Njemačke i Švedske.

#related-news_0

“Zato postoje jasne smjernice i protokoli što činiti. Pri pojavi simptoma se treba javiti dežurnom epidemiologu”, rekao je Beroš.

Istaknuo je kako se ranije govorilo o tzv. covid-putovnicama, ali Svjetska zdravstvena organizacija je, kaže Beroš, donijela negativno mišljenje o tome.

Beroš: Nemamo uvjete za testiranje svih koji ulaze

“Mi stranim državljanima nismo uvjetovali testiranje pri dolasku u Hrvatsku niti imamo uvjete za testiranje svih. Ako se postavi sumnja radi pojave simptoma na koronavirus, onda ćemo ih testirati. Koliko mi je poznato, postoje neki privatni laboratoriji koji provode serološka testiranja, ali ti testovi nisu pouzdani. PCR testove, koji su pouzdani, rade pak službeni laboratoriji na uputnicu iz primarne zdravstvene zaštite ili po uputi iz bolnice”, rekao je Beroš za Index.

U Hrvatskoj se pouzdano PCR testiranje uz plaćanje može napraviti i u Nastavnom zavodu za jadno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

Testiranje u Štamparu košta 1560 kn, no kad se treba testirati?

U Štamparu PCR test košta 1506 kuna i primaju bez naručivanja. Radnim danom njihov drive-in za testiranje radi od 8 do 16 sati, a vikendom od 8 do 12 sati. Potrebno je nositi masku, a dok sjedite u autu, njihovi epidemiolozi uzimaju bris i podatke i rezultati su gotovi za 24 sata.

Budući da inkubacija traje od 2 do 14 dana, ako osoba nema simptome, testiranje odmah po dolasku u Hrvatsku, kažu epidemiolozi iz Štampara, nema smisla.

“Ako osoba sumnja da se mogla zaraziti tijekom putovanja, a recimo i ako je zaražena, nije nužno da će imati simptome, onda bi najbolje bilo da se testira 2 tjedna nakon putovanja”, objasnili su.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.