Ćorić nakon sjednice Savjeta za Inu: Do kraja mjeseca ćemo sjesti s MOL-om

Vijesti 10. lip 202007:04 > 11:14
N1

Danas je održan sastanak Savjeta za Inu, kojemu je predsjedao premijer Andrej Plenković. Konzultantska tvrtka Lazard predstavila je svoje viđenje vezano uz moguć otkup udjela MOL-a u Ini, od strane Hrvatske. Nakon sastanka novinarima se obratio ministar Tomislav Ćorić.

Savjet za Inu je danas primio prvo preliminarno izvješće o dubinskom snimanju od Lazara. U narednih mjesec dana dobit ćemo finalno izvješće, do kraja mjeseca očekujemo prvi sastanak s mađarskim MOL-om,” kazao je ministar energetike Tomislav Ćorić nakon sastanka.

Rekao je da su zadovoljni odrađenim poslom, a o izvješću je rekao:

“Savjet za Inu je danas primio prvo preliminarno izvješće o dubinskom snimanju od Lazarda. U narednih mjesec dana dobit ćemo finalno izvješće, do kraja mjeseca očekujemo prvi sastanak s mađarskim MOL-om.”

Do kraja šestog mjeseca očekuje razgovor s mađarskim MOL-om, a vjeruje da je realno nešto napraviti kroz idućih 18 mjeseci.

Ćorić je ponovio da u otkup treba ići: “To je naše strateško opredjeljenje na koje smo se obavezali, to je dobar put.”

Naglasio je da će povećanje javnog duga u narednoj fazi prije svega ovisiti o tome ako dođe do aranžmana i hoće li ići kao Republika Hrvatska ili će ići sa strateškim partnerima. “Razgovarat ćemo u narednom razdoblju, sljedeći razgovori do kraja šestog mjeseca”, dodao je.

Nije ulazio ni u kakve detalje preliminarnog izvješća Lazarda, obrazlažući to činjenicom da Ina kotira na burzi te da to Vladi “sužava manevarski prostor”.

Neovisno o Lazardovoj procjeni, Ćorić priznaje da to ne mora biti cijena MOL-a: “Za otkup dionica, tj. dovršenje transakcije kupac i prodavatelj se trebaju dogovoriti.”

N1

Savjet za Inu je Vladino savjetodavno tijelo, osnovano u siječnju 2017. godine, sa zadaćom davanja smjernica, poduzimanja mjera i aktivnosti te predlaganja Vladi odluka vezano uz pripremu, provedbu i financiranje postupka mogućeg otkupa dionica koje drži MOL u Ini.

Mađarski MOL najveći je pojedinačni dioničar Ine u kojoj drži 49,1 posto dionica Ine (4.908.207 dionica), dok hrvatska država ima 44,8 posto (4.483.552 dionica), a privatni i institucionalni dioničari 6,1 posto (608.241 dionice).

Premijer Andrej Plenković krajem 2016. godine objavio je da je Vlada odlučila u svoje vlasništvo vratiti Inu otkupom cjelokupnog udjela koji u njoj ima MOL, nakon što je Hrvatska izgubila u postupku koji je pokrenula protiv MOL-a pred arbitražnim sudom komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi.

U travnju 2018. godine Vlada je odabrala konzorcij, u kojem su bili Morgan Stanley, Intesa Sanpaolo Group i Privredna banka Zagreb (PBZ), za investicijskog savjetnika Vlade u transakciji moguće kupnje dionica Ine od mađarskog MOL-a te moguće naknadne prodaje tih dionica novom strateškom partneru Ine.

Međutim, nakon što su se pojavili prijepori oko “shvaćanja onoga što je trebalo inkorporirati u sam ugovor o zastupanju, poglavito po pitanju tehničkih aspekata samoga angažiranja savjetnika”, Vlada je 1. kolovoza 2019. za novog konzultanta odabrala englesko-francusku investicijsku banku Lazard.

Ina je 20. studenog prošle godine zaprimila zahtjev Vlade za pokretanjem procesa dubinskog snimanja kompanije, koji je provodio Lazard, a u tom procesu je trebala biti poznata i vrijednost kompanije.