Nakon tri mjeseca posla statičari u Zagrebu pregledali su sve oštećene objekte, njih više od 25 tisuća. Danas na teren izlazi novi tim, s novom zadaćom - izračunati točnu štetu nastalu u potresu.
Nakon tri mjeseca, statičari su posao priveli kraju, pregledali su više od 25 tisuća objekata. Josip Atalić s građevinskog fakulteta kazao je da je oko dvadeset tisuća zgrada u zelenoj boji, oko tisuću i tristo crvenih i oko pet tisuća žutih, piše Dnevnik.hr.
“Volio bih u ovo predizborno vrijeme da ih se otkači od politike jer oni su stvarno volonteri koji su se žrtvovali za svoje sugrađane, nemamo nikakvu veze s politikom”, također je istaknuo Atalić o volonterima i statičarima.
Politika je sada na potezu, a čeka se Zakon o obnovi. Najviše ga očekuju unesrećeni građani, njih 460 koji su još u studentskom domu. Tu su već tri mjeseca, i još uvijek čekaju pomoć države ili grada.
Danas grad Zagreb sa svojim stručnim timom procjenjuje štete nastale u potresu.
“Za razliku od drugih koji šlogaju, mi pomažemo. Za razliku od drugih koji kažu da će obnavljati, mi obnavljamo. 123 čovjeka su se prijavila da procjene štetu, nakon toga ćemo znati stvarno štetu”, hvalio se gradonačelnik Milan Bandić.
Stručnjaci smatraju da je to nedovoljno jer je stiglo više od trideset tisuća prijava štete. Inženjer građevinarstva Krunoslav Komesar zaključio je da će trebati između petsto i čak tisuću inženjera koji bi taj posao odradili.
Jer prema prvim procjenama, šteta nastala od potresa je boli glava, penje se na više od osamdeset milijardi kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.