Svečanim vojnim mimohodom Vukovarskom ulicom u Zagrebu Hrvatska će u utorak obilježiti 20. obljetnicu vojno-redarstvene operacije "Oluje", kojom je oslobođen Knin i najveći dio do tada okupiranog teritorija koje su tijekom Domovinskog rata zauzeli pobunjeni Srbi i pripadnici jugovojske.
Svečanost počinje u 18 sati, nakon što predsjednica Republike i vrhovna vojna zapovjednica Kolinda Grabar Kitarović zapovijedi ‘Neka mimohod krene!’. Kolona duža od četiri kilometra proći će potezom od Držićeve do Savske, a sudjelovat će 3000 pripadnika oružanih snaga, 300 vozila i 30 zrakoplova.
Početak vojnog dijela mimohoda bit će označen s tri počasna plotuna, a potom će tri borbena zrakoplova MIG 21 preletjeti preko Ulice grada Vukovara.
Slijedi mimohod pješačkih postrojbi, nakon kojega će Vukovarskom proći mehanizirani postroj – motorizirane oklopne postrojbe, među kojima su dvije haubice od po 50 tona, ali i Patrie, tenkovi M-84, terenska borbena vozila, razna plovila, motocikli te druga vozila i sredstva.
Posebna atrakcija bit će i šestočlana letačka skupina, popularna Krila oluje.
S Nacionalne i sveučilišne knjižnice spuštat će se se pripadnici specijalnih postrojbi, dok će ‘specijalci’ pokazivati atraktivnu vježbu izvlačenja.
Svečani mimohod pratit će umjetnički program koji počinje hrvatskom himnom ‘Lijepa naša’ u izvedbi 13-godišnje Riječanke Mie Negovetić i Klape Sv. Juraj Hrvatske ratne mornarice.
Mimohod zatvaraju MIG-ovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
U vojno redarstvenoj operaciji “Oluja” sudjelovalo je 200 tisuća hrvatskih vojnika koji su u svega 84 sata oslobodili 10.400 četvornih kilometara okupiranog područja.
U subotu, 5. kolovoza, 1995. s kninske se tvrđave zavijorila hrvatska zastava čime je označeno oslobođenje Knina.
Olujom je u hrvatski ustavno-pravni poredak vraćen cijelokupni okupirani teritorij, osim istočne Slavonije.
Ministar obrane Ante Kotromanović poziva sve građane da dođu na mimohod i podupru pobjedničku vojsku koja je to zaslužila.
Nastavak obilježavanja proslave te legendarne vojno redarstvene operacije nastavlja se u srijedu u Kninu.
CMS: Zveckanje oružjem ne gradi mir
Povodom održavanja današnjeg vojnog mimohoda uoči 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluja”, Centar za mirovne studije (CMS) u utorak je izrazio duboko žaljenje što predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i Predsjednik Vlade Zoran Milanović nisu bili spremni pokazati drugo lice Hrvatske i zaustaviti ‘paradiranje’ tenkova po zagrebačkim ulicama.
CMS poziva institucije, a prvenstveno političke aktere da preuzmu odgovornost i ne manipuliraju građanima kako bi ostvarili političke bodove.
“Nakon izazvanih podjela i skandala, kao najznačajniji uspjeh ove manifestacije pokazala se njena očita ispraznost. Zveckanje oružjem nije način za premošćivanje prepreka koje su nam na put stavljene 90-ih godina, a koje ne obećavaju ni skori početak slavljenja mira umjesto rata”, ističu u priopćenju iz CMS-a. Gradeći mir, poručuju, rekonstruiramo društvo koje je predugo bilo okovano militarističkim frazama i činimo ga sigurnim za svakog pojedinca.
“Nevjerojatna je simbolika da će vojska koračati ulicama koje su dobile nazive po gradovima koji su teško stradali u prošlim ratovima – Vukovar i Sarajevo”, navodi ta udruga, ocjenjujući da je ponovna simbolička militarizacija upravo tih ulica krajnje neprikladna bez obzira na to što se radilo o vojsci koja je branila grad.
“Rat se neće spriječiti naoružanjem i demonstracijom vojne sile, već jedino izgradnjom povjerenja i suočavanjem s prošlošću”, poručuju.
CMS smatra da se “Oluja” treba obilježiti, ali ne vojnom paradom niti ignoriranjem civilnih žrtava rata – već stvaranjem pluralizma i međusobnog uvažavanja. “Zajedništvo u kojemu postoji pluralizam mišljenja i različitosti ne traži jednoumlje od svih građana. Upravo suprotno, zajedništvo u različitosti se ostvaruje slavljenjem mira i u otporu svakoj militarizaciji društva”, ističu.
Navode da su u proteklih nekoliko dana zaprimili mnogo poruka građana – od prijetećih do podržavajućih te postavljaju pitanje kako je moguće da u ovoj zemlji i dalje žive ljudi koji antiratne i mirovne poruke čuju kao prijetnju i na nju reagiraju govorom mržnje i novim prijetnjama. Također, ocijenili su i da je debata koja je razvijena oko vojnog mimohoda, pokazala koliko našoj zemlji nedostaju politike suočavanja s prošlošću.
“CMS ponovno poziva institucije, a prvenstveno političke aktere da preuzmu odgovornost i kao osobe koje imaju političku moć ne manipuliraju građanima naše zemlje kako bi ostvarili političke bodove. Na taj način ćemo ostati okovani u vlastitim mitovima do sljedećeg rata. Kao alternativu veličanja rata, CMS još jednom predlaže obilježavanje mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja kojom je bez ispaljenog metka i bez izgubljenog ljudskog života vraćen čitav teritorij pod puni suverenitet Hrvatske”, zaključuju u priopćenju.