Rang lista hrvatskih bolnica: KB Dubrava najlošija

Vijesti 10. kol 201509:16 > 09:22
youtube/screenshot

Ako se zanemare dotrajale zgrade i loša klimatizacija, riječki KBC drugi je u Hrvatskoj po pokazateljima uspješnosti i kvalitete kojima se mjeri kvaliteta rada pojedine bolnice, a odnose se na broj pacijenata po liječniku, stopu smrtnosti, postotak liječenja u dnevnoj bolnici, stopu bolničkih infekcija...

U odnosu na siječanj ove godine, osim KBC-a Rijeka značajan je napredak postigao i KBC Sestara milosrdnica, koji se kvalitetom liječenja svojih pacijenata probio na prvo mjesto u skupini bolnica prve kategorije. KB Dubrava najlošija je bolnica u toj kategoriji.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), u drugoj kategoriji bolnica, u koju ulazi pet općih bolnica i KB Sveti Duh, u prvih šest mjeseci 2015. godine najviše su pokazatelja zadovoljili KB Sveti Duh i OB Varaždin, a najmanje OB Dubrovnik. Požeška bolnica i dalje je vodeća među općim bolnicama treće kategorije, dok su OB Gospić i OB Zabok na začelju liste uspješnosti. Najveći je napredak u četvrtoj kategoriji zabilježen u OB Našice, a najslabiji u OB Ogulin, koji je zamijenio kninsku bolnicu na dnu HZZO-ove ljestvice uspješnosti i kvalitete.

Efikasnost liječenja

Ukupno gledano, hrvatske su bolnice u lipnju imale ukupno 95 zadovoljenih pokazatelja uspješnosti i kvalitete, što je za oko 40 posto više nego u siječnju ove godine, kada ih je bilo zadovoljeno 68.

Drugim riječima, bolnice su uspjele smanjiti smrtnost i bolničke infekcije te povećati broj liječenih pacijenata, osobito u dnevnoj bolnici. Oko efikasnosti liječenja najviše su se u proteklih pola godine potrudile bolnice druge kategorije, koje su na listi uspješnosti u startu stajale prilično loše. Riječ je o skupini bolnica u kojima su zadarska i pulska bolnica, bolnice u Dubrovniku i Slavonskom Brodu, a povećanje broja zadovoljenih pokazatelja uspješnosti u toj skupini za čak 100 posto predvodile su KB Sveti Duh i OB Varaždin, piše Novi list.