Gost Tihomira Ladišića u emisiji Novi dan bio je povjesničar i član izvršnog odbbora HOO-a Ivo Banac. Govorio je o izbjegličkoj krizi, predizbornoj kampanji, stanju u Siriji...
Poznat je datum izbora, ulazimo i u službeni dio izborne kampanje koju je ovih dana obilježilo spominjanje Prnjavora. S jedne strane kao pitanje plagiranja slogana, a s druge kao pitanje kulturološke, ili političke razlike između SDP-a i HDZ-a?
Mislim da je to slučajnost. U svijetu promocije, reklama, imate samo nekoliko mogućih modela. Ono što je značajno je da se kampanja povezuje s opskurnom kampanjom u susjednoj državi. Praviti od toga slona govori o stanju medija u nas. Mediji interveniraju u kampanji ne tako da obavijeste birače nego ima pristranosti i teško je iz čitanja niza kolumnista dobiti sliku što je predmet kampanje, što stranke zastupaju i u čemu se razlikuju. Barata se sterotipima.
Je li to pitanje medijskih sloboda?
Postoji itekako mnogo sloboda. Nije riječ o tome nego pristranosti koja je vezana uz osobne opcije pojedinaca. Kako to izbalansirati je teško pitanje koje će se morati otvoriti tako da se razlikuju mišljenja od činjenica.
Koliko se kampanje u Hrvatskoj razlikuju po prljavštini od kampanja u SAD-u?
Američke su se kampanje mijenjale u zadnjih 30 godna. Ipak prilično smo u istom krugu. Posebno se to vidi u lokalnim kamapnjama. Što je i sada slučaj – ima izdvajanja pojedniih aspekata rada kandidata da ih se ocrni.
Politička scena nikada nije izgledala bizarnije uoči izbora. HDZ se kao oporba brani od napada i optužbi da surađuje sa Srbijom i Mađarskom u protueuropskoj politici?
Pomiješali su se stereotipi. SDP je u Račanovo vrijeme slovio kao mirna stranka, a sad poprima karakteristike svog predsjednika. Postaje svojeglava, agresivna, korisiti teške riječi i bavi se vrstom populizma koji je vidljiv i u zadnjim zakonima. Što se HDZ-a tiče, čovjek koji ga predvodi i koji je miran često je prikazivan kao agresivan, kao čovjek koji ima mračne namjere i koji je čak u nekim analizama mračni fašist.
Koliko je točna teza jednog od komentatora ovih dana kako se Milanović ponaša tuđmanovski, a Karamarko račanovski sa stavom: Odlučno možda?
Ima tu nešto što se tiče stila. Mislim da što se tiče politike se ne bi moglo tako definirati. Ali to nam nešto govori. Zašto nakon 4 godine odjednom potpuno promijeniti način političke borbe? Zašto je ova kampanja unatoč naglascima koji su bili militantniji prije godinu dana odjednom suzdržan pristup?
Kako SDP-u stoji prisvajanje domoljublja?
Meni bi bilo drago da se to očituje u njihovoj politici i nastupu. Ali kad se uzme u obzir što je SDP radio u ovom mandatu onda je to teško povjerovati. Ima tu nešto usiljeno što ne stoji uz stranku. Socijaldemokracija u Europi nije suprotna nacionalnim interesima.
Je li izbjeglička kriza pokazala bitne razlike u shvaćanju slobode i univerzalnih prava, je li to izbor između žice i vojske na granici s jedne strane, i otvorenih granica i humanosti s druge?
Ja mislim da je to tako zamišljeno u početku i tako se SDP ponašao na početku krize. Ali ona se nastavlja i što više idemo unutar tog sklopa vidimo kako se retorika mijenja. Odjednom ministar unutarnjih poslova priča kako će možda biti potrebno graditi ogradu, pretpostavljam prema Srbiji.
Da ne spominjem situaciju na Prevlaci koja je nejasna i gdje je Vlada pokazala jedan dijapazon odgovora na nešto što možda uopće nije aktualno. Ne može se sve podijeliti na ova dva stereotipa.
Gdje su uzroci te krize? Njemačka je pozvala izbjeglice da dođu jer bi mogli biti korisni za uspjeh gospodarstva. Je li to bila greška?
Njemačka priča je vezana za odredište i to nije bio prvi čin krize. Počela je kad je Erdogan zaključio da pozivanje izbjeglica nije doprinijelo ono čemu je težio, a to je intervencija prema Assadu. Onda je on pustio branu.
Ovo se itekako može zaustaviti kad bi Turska to željela. Sada su na djelu pregovori EU i Turske. Erdogan je bio u Bruxellesu. Dokle je to došlo nije jasno. Erdogan inzistira da se stvori zona na sjevernoj strani Sirije gdje bi se izbjeglice izmjestile što bi mu dobro došlo. To je složena priča.
Hoće li žica kojom su opasane granice EU između samih zemalja EU ostaviti posljedice?
Ne možete imati Schengen danas, a ne sutra, pa ga opet vratiti. Tu se mnogo toga poljuljalo. Mislim da je kriza vodstva u EU na djelu. Merkel je napravila niz pogrešaka koji su poljuljali vjeru u to da ona može sve. Europa ima niz drugih problema. Gotovo smo zaboravili ovu financijsku krizu, a da ne govorimo da je Putin uspio okrenuti priču da je situacija u Ukrajini sređena, a nije.
Što očekujete hoće li se ulaskom u kampanju promijeniti odnost u političkom životu Hrvatske? Koliko je vama zanimljiv istup Zvone Bonana?
Ne bih ja tome pridavao mnogo pažnje, ali ja nisam zaokupljen nogometom i nogometašima. Ja mislim da je ključno pitanje kampanje kako riješiti gospodarska pitanja. Ja bih želio preporučiti opoziciji da na to pitanje odgovore istinito. Ljudi moraju znati da iz krize nećemo izići bez drastičnih mjera. Dakako SDP nema odgovora na to pitanje.