Vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić gostovao je u Newsroomu te je govorio o situaciji u BiH i Ukrajini.
Za BiH i dogovor oko izbornih promjena, kaže da je optimist:
“Nekoliko razloga je zašto je ovo drugačija situacija od prijašnjih propalih pregovora. Svi smo znali, promjena američke administracije uvelike mijenja pogled na BiH jer imamo američkog predsjednika koji je dobro upoznat sa situacijom u BiH i može tu poentirati. Drugi razlog je i sve što se događa u Republici Srpskoj i ta zaoštrena retorika koja je natjerala političko Sarajevo da malo ozbiljnije razmisi o situaciji u kojoj se nalazi BiH i o mogućim reperkusijama ako se ne dođe do dogovora.
Čini mi se i da moramo uzeti u obzir i epidemiološku situaciju koja je smanjila broj sastanaka koji su se mogli održati čitavo ovo vrijeme otkako je krenuo pritisak na BiH da doista napravi jedan mali Dayton, ali možemo reći da se ovi pregovori u finalu doista odvijaju u nekakvom daytonskom obliku, gdje se s jednom stranom, jednim predstavnikom brusi njihovo stajalište, odnosno do kuda planiraju popustiti, to znamo iz vremena daytona”, veli.
“Svi će morati popustiti”
Kaže i kako će u pregovorima svi morati u nekoj mjeri popustiti: “Ovdje se pametno krenulo, bez obzira na to što je dio oporbenih stranaka odlučio ne sudjelovati u pregovorima, s tehničkim detaljima izbornog procesa koji će se unaprijediti”, kaže i dodaje:
“To se može usporediti s Hrvatskoj, mi imamo problem s izbornim jedinicama i kada uzmete da tako jedna država, koja nema nacionanih problema, i teško je doći do konsenzusa u izborim promjenama posve je jasno zašto je to tako teško u BiH. Sigurno će morati popustiti ova probosanska strana u izboru predstavnika”.
Osvrnuo se i na američke sankcije:
“Amerikanci su počeli primjenjivati sankcije, za vjerovati je moguće da one idu dublje, ne samo u Republici Srpskoj, nego i kod lidera drugih stranaka u federaciji, a možemo se vjerojatno osvrnuti na SDA i HDZ, tako da postoji neka batina koja će natjerati da se ide prema kompromisu, ali i mrkva koja je s više strana ponuđena od financijskim aspekata, a mislim da smo neke natruhe vidjeli i u onome što je Izetbegović govorio o razgovoru s Hrvatskom. To mogu biti motivatori, to će svaka stranka pokušati predstaviti kao neku svoju pobjedu”.
Rekao je i kako je najbolji pokazatelj kompleksnosti situacije u BiH to što ovakve probleme ne mogu rješavati unutar zemlje.
Naposljetku, osvrnuo se i na izjave predsjednika Zorana Milanovića o Ukrajini:
“Počevši od BiH, situacije s Austrijom, sada s Ukrajinom, mislim da je evidentno svima da predsjednik nema dobru komunikaciju i izgleda kao da nema iskustva u diplomaciji. Nažalost predsjednik svojom lošom komunikacijom nanosi priličnu štetu Hrvatskoj. Ovakve stvari, stavljanje Hrvatske u prvi plan u kontekstu ovako osjetljivih situacija, sigurno neće doprinijeti. Koliko će ovo biti šteta, teško je procijeniti, ali činjenica je da neće doprinijeti međunarodnom, savezničkom ugledu. Premijer Plenković tu gradi jednu stabilnu situaciju”, veli.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare