“Bandić je zračio kao Černobil. Tko god mu se približio, bio je kontaminiran”

Vijesti 01. ožu 202117:04 > 21:41 2 komentara
N1

Tomislav Klauški, kolumnist tjednika Express, komentirao je u Newsroomu na N1, uz pregled političke karijere Milana Bandića, dva desetljeća vladavine tog gradonačelnika Zagrebom.

Po čemu će se Bandića najviše pamtiti?

“Najviše će ga se pamtiti po toj dugovječnosti po tome što je 20 godina vladao Zagrebom, dvostruko duže nego što je Tuđman vladao Hrvatskom. Tim više što je toliko puta bio na izlaznim vratima”, odgovorio je Klauški:

Zavladao je Zagrebom na valu smrti Tuđmana i pobjede SDP-a

“Kroz te godine postajao je sve veći i veći problem, postajalo je nemoguće maknuti ga.”

Istaknuo je i taj detalj da se tijekom jednog desetljeća prije Bandića u Zagrebu ne može govoriti o funkcionalnoj vlasti na čelu Zagreba, jer Tuđman je imao problema s oporbenom voljom glasača u glavnom gradu.

“Pitanje je bi li Bandić ikada postao gradonačelnik da je Tuđman ostao živ. Tuđman je bio taj koji je odbio četiri izabrana gradonačelnika iz redova oporbe”, podsjetio je Klauški.

Rekao je da je Bandić zajahao oporbeni val na nacionalnoj i gradskoj razini:

“Bunt građana Bandić je iskoristio, isplivao je na tom valu, zasjeo na čelo grada. To je bilo neobično za političara koji se po ničemu nije isticao.”

“Bio je relativno nepoznat, politički i ideološki neartikuliran iako je bio u SDP-u… Bilo je to na valu SDP-ove pobjede, SDP ga je izgurao na čelo grada”, kazao je dalje.

Nije mu se obilo o glavu na izborima niti kad je išao podmititi policajca, niti kad se išao osvetiti policajcu koji nije dao da ga se potkupio. Ipak:

“Nikada nije uspio probiti granice Zagreba, uvijek je ostao lokalni političar i ovisan o mreži.”

Bandić kakvog pamtimo “rodio se” 2002. do 2005.

S Bandićem se nije usudio zaratiti Ivica Račan, isto kao niti Zoran Milanović kao predsjednik SDP-a.

VEZANE VIJESTI

“2002. do 2005. mislim da je tada stasao onaj Bandić kojega smo ispratili neki dan. Ta loša strana Milana Bandića, taj grčeviti nagon da ostane na čelu grada, da štiti tu svoju mrežu, da ostane utjecajan, ta glad za vlašću, za moći, to da se ne preza od toga da otvoreno sabotira Vlastu Pavić koja je bila gradonačelnica. To je bio zametak onoga kako je Bandić despotski, autoritarno, totalitarno vladao”, kazao je dalje.

Rekao je da je 2009. bila za njega prelomna, kad su ga izbacili iz SDP-a, kad je u predsjedničkoj kampanji isplivalo da se protiv njega vodi 25 kaznenih postupaka, kad se smatralo da je gotov:

“Mislilo se da će završiti u pritvoru, zatvoru.”

“To se nije dogodilo godinama iza toga. Tu je počeo period preživljavanja Milana Bandića. Ulazio je u raznorazne paktove, činio je sve što je mogao, s bilo kim, i s Ivom Sanaderom i s Andrejem Plenkovićem da ostane na vlasti”, kazao je i primijetio:

“On je uvijek znao kupiti protivnike.”

“Svi govore o političkom instinktu Milana Bandića. To je bio politički instinkt pukog političkog preživljavanja. On nije investirao u ništa osim u samog sebe”, ustvrdio je Klauški i dodao:

“Sigurno je imao već tada dilove s interesnim skupinama, dogovore s onima koji su ga financirali i te interesne skupine su ga pratile od 2009. Mislim da nije bio toliko vođa koliko eksponent skupina koje su ga podupirale; je li to bio HDZ, poduzetnici, mreža klijentelističko nepotistička koja ga je pratila.”

Radioaktivnost tijekom godina

“Od 2013. kad je USKOK krenuo uz mig Milanovićeve i SDP-ove Vlade, bilo je pitanje mentalne higijene bilo kakva suradnja s Bandićem, ne samo žetončića, nego i samog Plenkovića koji je u Bandiću našao suradnika”, rekao je.

VEZANE VIJESTI

“Bandić je zadnji sedam ili osam godina bio duboko kontaminirana osoba, zračio je kao Černobil, tko god mu je došao blizu, mogao je biti siguran da će biti kontaminiran, ozračen. Više nije imao uza sebe ljude koji nisu bili obuhvaćeni aferama. Svaki deal s Bandićem značio je neku aferu”, kazao je i zaključio:

“Bilo je pravo čudo da Bandić nije prije pao, da ili nije izgubio izbore ili završio u zatvoru s pravomoćnom optužnicom.”

Objasnio je zašto ne misli da će Andrej Plenković sada umjesto Davora Filipovića uzeti nekog jačeg kandidata:

“Mislim da Plenković nije u napasti. Reći ću vam zašto. Kad bi neki drugi kandidat HDZ-a došao na čelo Zagreba, postao bi drugi najmoćniji izvršni političar u zemlji i velika konkurencija u stranci Andreju Plenkoviću.”

“Plenković radi kampanju kao da je Filipović dovoljno važan da se netko ruga iz njega”, kazao je.

Objasnio je potom fenomen Tomislava Tomaševića:

Mesić 2000. kao Tomašević 2021.

“Tomašević ima ono što je Stjepan Mesić imao na izborima 2000. godine, bio je nositelj detuđmanizacije, a Tomislav Tomašević je nositelj debandićizacije, on je nositelj otpora Milanu Bandiću.”

“Hendikep je što nema veliku stranku, političko zaleđe, DORH… On najviše sliči Bandiću, čovjek je ceste, terena, jedino se njega može zamisliti umjesto Bandića na onoj fotki na Kozari putevima u blatu”, kazao je za kandidata Možemo! i istaknuo da on bez premca najbolje poznaje Zagreb i zna kako grad funkcionira.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare