Državno izborno povjerenstvo podsjetilo je na poštivanje predizborne šutnje uoči ponovljenih izbora za gradonačelnika u Splitu.
“Zakonom o lokalnim izborima („Narodne novine,“ broj 144/12, 121/16, 98/19, 42/20, 144/20 i 37/21, dalje: Zakon) člankom 35. stavkom 3. propisano je da izborna šutnja počinje protekom izborne promidžbe, a završava na dan održavanja izbora u 19,00 sati.
U skladu s navedenom odredbom Zakona, izborna šutnja na prijevremenim izborima za gradonačelnika i zamjenike gradonačelnika Grada Splita i članova Gradskog vijeća Grada Splita koji će se održati u nedjelju, 26. lipnja 2022., počinje u subotu, 25. lipnja 2022. u 00,00 sati, a završava u nedjelju, 26. lipnja 2022. u 19,00 sati.
Za vrijeme izborne šutnje zabranjeno je javno predstavljanje i obrazlaganje izbornih programa sudionika biračima, nagovaranje birača da glasuju za određenog kandidata, objavljivanje procjena izbornih rezultata kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, izjava i intervjua sudionika izborne promidžbe te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela (članak 35. stavak 3. Zakona).
Državno izborno povjerenstvo poziva sudionike prijevremenih izbora te druge fizičke i pravne osobe da se u vremenu izborne šutnje suzdrže od:
– iznošenja i obrazlaganja izbornih programa,
– objavljivanja promidžbenih poruka i fotografija kandidata u medijima,
– postavljanja novih promidžbenih plakata ili letaka,
– pozivanje na glasovanje za pojedine izborne sudionike,
– upućivanja telefonskih poziva, SMS poruka ili elektroničke pošte biračima,
– postavljanja novih promidžbenih sadržaja poput statusa, video clipova, slika ili komentara na društvenim mrežama kao što su Facebook, Twitter i ostale, a koji se izravno objavljuju na naslovnicama kao novosti ili na privatnim profilima povezanih privatnih korisnika društvenih mreža,
– kao i bilo kojih drugih aktivnosti koje bi predstavljale izbornu promidžbu.
Državno izborno povjerenstvo poziva medije i medijske nakladnike da se u vremenu izborne šutnje suzdrže od objavljivanja fotografija, izjava, intervjua, navođenja izjava ili pisanih djela svih izbornih sudionika bez obzira radi li se o temi koja je izravno vezana uz izbornu promidžbu ili o bilo kojoj drugoj temi te da uklone iz svojih programskih sadržaja sve što predstavlja izbornu promidžbu, kao što su primjerice reklame, linkovi i slikovni linkovi-oglasi („banneri“) na portalima koji vode na mrežne stranice izbornih sudionika.
Člankom 134. stavcima 2., 3., 4. i 5. Zakona propisano je da će se za prekršaj-povredu izborne šutnje kazniti novčanom kaznom:
– od 3.000,00 kuna kao fizička osoba,
– od 10.000,00 do 30.000,00 kuna kandidat na izborima,
– od 100.000,00 do 500.000,00 kuna pravna osoba,
– od 10.000,00 do 30.000,00 odgovorna osoba u pravnoj osobi.
Povrede izborne šutnje prijavljuju se Gradskom izbornom povjerenstvu Grada Splita putem e-mail-a:[email protected]”, priopćili su iz DIP-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!