Kako funkcionira, je li zaista zarazniji i opasniji od prethodnih varijanti koronavirusa - znanstvenici tek trebaju sa sigurnošću utvrditi. No, omikron soj se širi. Dosad je već stigao u brojne europske države i sve bliže nama u Austriju, Italiju, Češku. Znanstvenici poručuju da ne treba paničariti, jer ipak imamo djelomičan imunitet i pokazuju kako virus izgleda.
Znanstvenici su sigurni kako omikron soj izgleda, ali još uvijek istražuju kako zaista funkcionira. Na novi soj osvrnuo se i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Kažu – potencijalno je opasniji.
Varijanta koja izaziva zabrinutost
Nakon naglog porasta novih slučajeva u Republici Južnoj Africi znanstvenici su otkrili proteklih dana novu varijantu virusa SARS-CoV2. Nova varijanta smatra se potencijalno opasnijom jer ima gotovo dvostruko više mutacija od Delta varijante. Varijantu B.1.1.529, nazvanu Omicron, Svjetska zdravstvena organizacija u petak je proglasila varijantom koja izaziva zabrinutost (VOC, Variant of Concern), stavljajući je u istu kategoriju kao i varijantu Delta. Osim u Republici Južnoj Africi, Omicron je otkriven u Bocvani, Izraelu i Hong Kongu te Velikoj Britaniji, Belgiji, Njemačkoj i Češkoj.
Varijanta B 1.1.529 ima više od 30 mutacija samo na spike proteinu. Ako se na te mutacije gleda kao na novu mogućnost povećane zaraznosti i transmisivnosti, što virusu donosi veću sposobnost obilaženja imuniteta, kako onog od cijepljenja tako i stečenog preboljenjem, onda se radi o vrlo složenoj varijanti s mutacijama koje nisu ranije zabilježene pa je teško definitivno predvidjeti implikacije na tijek pandemije i imunitet.
Građani s kojima smo razgovarali nisu pretjerano zabrinuti
Zaraza novim sojem dosad je potvrđena većinom kad mladih u dobi od 18 do 34 godine, a sada je već stigao u Češku, Austriju i Italiju. U Hrvatskoj ga nema, a građani nisu pretjerano ni zabrinuti.
“Nije me strah, šta bi me bilo strah?”, “Mislim da Vlada radi dobar posao i da imamo dobre mjere, nema tu razloga za strah”, “Ne strahujem, ni od ovog mi ništa nije bilo”, samo su neki od komentara građana.
Da je dodatan oprez pojavom omikrona potreban, to je mnogima jasno. No, stručnjaci upozoravaju da nema potrebe za širenjem panike. Pogotovo ne sada kada još uvijek nema dovoljno podataka.
Proizvođači cjepiva spremni za prilagodbu
“Novi soj naravno da me brine, brine me jer su virusi opasna stvar, korona je opasna stvar. Isto bih istaknula ono što se medijski najviše provlači, a to su protutijela. Cjepiva se rade da bi se stvarala protutijela i to je velika stvar da spriječimo tu koronu, ali moramo računati da postoje i stanice, naša prirođena imunost i taj nekakav zapsi jer nije korona od jučer, postojale su prije druge korone. Pouzdam se nekako”, rekla je Vanja Bašić Kes iz KBC-a Sestre Milosrdnice.
Proizvođači cjepiva spremni su ga prilagoditi novoj varijanti. No, šansa da i postojeće pomaže velika je.
Naš imunološki sustav izgrađen je tako da može razviti imunitet na brojne različite dijelove virusa. I postoji više načina za to. Imamo antitijela i druge ćelije koje to mogu prepoznati. I zato je ovo postojeće cjepivo, iako nije napravljeno za različite sojeve, učinkovito”, kaže imunolog Leif Erik Sander.
Niz europskih država uvodi dodatne mjere, među njima i Hrvatska. Režimi na granicama postaju stroži, no garancije da će nas zaobići nema.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!