Đurović: U SAD-u ima više od jedne puške po glavi stanovnika, zastrašujuće

Vijesti 25. svi 202222:00 > 22:09 0 komentara
N1

Telegramov dopisnik iz New Yorka Đivo Đurović javio se u program N1 Newsnighta i komentirao masovni pokolj djece koji se dogodio u Teksasu.

Đurović ističe da ankete koje se redovito provode u SAD-u govore da gotovo 80 posto građana podržava regulaciju držanja oružja.

VEZANE VIJESTI

“Ovakvi pokolji su prešli svaku mjeru, ali ništa se ne događa. Gotovo je sigurno da se ogromna većina Amerikanaca jutros probudila s grčem u želucu, zgrožena ne samo sudbinom ovih obitelji i smrću te djece nego svjesna toga da se unatoč najboljoj prilici da se u ovim tragičnim okolnostima nešto napravi, neće ništa dogoditi”, rekao je.

Pojašnjava da je Republikanska stranka zajedno s nacionalnom udrugom vlasnika oružja pronašla način da iskoristi američki politički sistem tako da blokira bilo kakvu mogućnost promjene.

“Republikanci čekaju nakon ovih pokolja – prvo dok se ovo dogodi ne žele pričati o politici, a kad se ovo pomalo zaboravi onda blokiraju bilo kakvu mogućnost promjena. Građani očito smatraju da treba nešto poduzeti. Brojke građana koji se zalažu za promjenu regulacija nošenja oružja su jako visoke cijelo vrijeme, ali se nikad ništa ne dogodi”, govori Đurović.

N1

Zašto građani u Americi imaju toliko oružja u svom vlasništvu?

Problem je, govori on, u tome što su zakoni koji reguliraju nošenje oružja u pojedinim državama liberalizirani.

VEZANE VIJESTI

“Baš u Teksasu se prije nekih mjesec dana guverner Greg Abbott hvalio kako u Teksasu po novom zakonu za otvoreno nošenje oružja ne treba ni dozvola niti bilo kakvo prethodno iskustvo. To je taj isti Greg Abbott koji će objaviti svijetu što se dogodilo u ovoj školi. Još je lakše kupiti oružje na internetu, nema nikakve provjere”, rekao je.

Oružje je u Americi u opticaju bez ikakve kontrole i vrlo lako dostupno, pojašnjava.

“Oko 400 milijuna komada oružja u državi koja ima 330 milijuna stanovnika, više od jedne puške po glavi stanovnika što je zastrašujuće. Čak i da se uvede ta regulativa, sve te puške bi ostale u rukama pojedinaca. Mi živimo u društvu koje je naučilo da ovo može biti ekstremno samo po razmjerima. Mi pričamo o ovome zato što je riječ o djeci. Amerikanci su se naučili na to da se nekim ritmom od svakih nekoliko tjedana dogodi neki masovni pokolj”, kazao je.

Smatra da će poruka o strašnom pokolju u Teksasu otići daleko, ali da na kraju oni koji trebaju donijeti odluku kad dođe do glasanja u Senatu neće napraviti ništa.

“Demokrati imaju tanku većinu. Za promjenu bilo čega treba 60 glasova. Demokrati za donošenje zakona nemaju dovoljno. Oni imaju 51 glas, a za promjenu im treba 62. Problem je u politici, moći i ostanku na vlasti”, objasnio je Đurović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!