Imate doma stari hladnjak, televizor i gomilu razne elektronike za otpad. Evo kako ih možete besplatno zbrinuti

Vijesti 15. sij 202522:35 0 komentara
stari televizori, računala i drugi elektronički otpad bačen u kontejner
Kristina Štedul Fabac/PIXSELL/ilustracija

Pokvareni hladnjak, televizor ili stolno računalo koje je pregazilo vrijeme, a usto i gomila manjih uređaja - starih mobitela i discmana koji nisu zanimljivi ni antikvarima, pregorjeli toster ili glačalo... Svu tu elektroničku opremu koja je odslužila svoje poželjno je zbrinuti.

Električni i elektronički otpad (kraće: EE otpad) spadaju veliki kućanski uređaji, poput perilica rublja i električnih štednjaka, informatička i telekomunikacijska oprema (prijenosna računala, printeri i slično),  potrošačka elektronika (videokamere, fluorescentne žarulje) i fotonaponske ploče, mali kućanski aparati (usisavači, tosteri i slično), rasvjetna oprema (osim žarulja sa žarnom niti), električni i elektronički alati i medicinski proizvodi…

Ukratko, EE otpad obuhvaća niz različitih proizvoda koji se bacaju nakon uporabe. Budući da je riječ o opasnom otpadu koji sadrži i opasne elemente poput olova, žive, kadmija, berilija i arsena, treba ga odvajati od miješanog komunalnog otpada i ostalih vrsta otpada. U slučaju nepravilnog zbrinjavanja, te opasne kemikalije mogu kontaminirati tlo i vodu.

“Predaj svoj stari hladnjak u trgovini”

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) nedavno je pokrenuo kampanju “Traži se… Kampanja za poticanje odvajanja i pravilnog odlaganja EE otpada“.

Snimljen je i promotivni spot u kojemu se kaže: “Predaj svoj stari hladnjak u trgovini u kojoj kupuješ novi ili prilikom dostave.” Naravno uz napomenu da se to ne odnosi samo na hadnjake (jedan takav je animirani “junak” promotivnog spota) nego i na ostale električne i elektronske uređaje.

Skupimo 8,98 kilograma EE otpada po stanovniku

Prema zadnji dostupnim podacima Eurostata iz 2021. godine, u Hrvatskoj se godišnje prikupi 8,98 kilograma EE otpada po stanovniku. Najviše se tog otpada prikupi u Austriji – 15,46 kilograma postanovniku, a najmanje na Cipru – 3,96 kilograma. Prosjek EU-a je 11 kilograma prikupljenog EE otpada po stanovniku.

Količina električne i elektroničke opreme koja se stavlja na tržište u EU-u povećala se sa 7,6 milijuna tona u 2012. na 13,5 milijuna tona u 2021. godini.

Ukupna količina prikupljene električne i elektroničke opreme povećala se s 3,0 milijuna tona u 2012. na 4,9 milijuna tona u 2021. godini, stoji na stranicama Europskog parlamenta.

Eurostat

Zamjena ‘jedan za jedan’

U Hrvatskoj se EE otpad može zbrinuti na nekoliko načina. Primjerice, u reciklažnim dvorištima lokalnih komunalnih poduzeća, ali i predajom u trgovinama s električnom i elektronskom opremom. Kako se navodi na stranicama e-Građani, kupcima elektroničkog ili električnog ueđaja u trgovini su dužni preuzeti EE otpad po sistemu “jedan za jedan”, odnosno za jedan kupljeni uređaj – jedan otpadni. Ako trgovina u svom prodajnom programu ima halogene žarulje, fluorescentne i ostale vrste štednih žarulja dužna ih je preuzimati bez naknade i obveze kupnje bez obzira na proizvođača i tip žarulje.

Ako, pak, maloprodajna trgovina ima više od 400 četvornih metara prodajne površine za EE opremu, unutar svog poslovnog prostora dužna je osigurati preuzimanje EE otpada veličine do 25 centimetara bez naknade i bez obveze kupnje. Pritom je prodavatelj obvezan na vidnom mjestu na ulazu za kupce u trgovinu naljepnicom i na istaknutom mjestu na blagajni naljepnicom (s natpisom: Preuzimamo EE otpad) ili stalkom informirati krajnjeg korisnika o mogućnosti predaje odnosno o obvezi preuzimanja EE otpada, a po potrebi i usmeno o načinu i uvjetima preuzimanja.

Moguć i besplatan odvoz

Također, i serviseri električnih i elektroničkih uređaja dužni su unutar svojih poslovnih prostora besplatno preuzeti EE opremu za koju se utvrdi da popravak nije moguć ili nije isplativ.

U slučaju da se u kućanstvu nagomilalo više od 30 kilograma EE otpada, građanin može nazvati sakupljače koji su obvezni unutar 20 dana i bez naknade preuzeti taj otpad te ga predati obrađivaču EE otpada.

Besplatan odvoz svih vrsta otpadnih električnih i elektroničkih uređaja i opreme moguće je naručiti i telefonski na besplatni broj 0800/444-110 na cijelom području Hrvatske ili putem internetskog portala EE otpad.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!