Zastupnica Radničke fronte Katarina Peović ragirala je na nastup šefa Uprave Brodosplita Tomislava Debeljaka u TNT-u. Peović naglašava da bi država trebala pomoći Brodosplitu, ali uz oprez prema privatnoj koristi.
Objavu Katarine Peović prenosimo u cijelosti:
“Prekinuta je proizvodnja u Brodosplitu jer ih je financirala banka koja je sada blokirana zbog rata u Ukrajini. Debeljak predlaže da HBOR preuzme financiranje.
Mišljenje RF-a je da bi država trebala pomoći Brodosplitu no uz oprez prema privatnoj koristi.
Pomogla je do sada samo potporama za održavanje radnih mjesta, ali ne i sustavnom pomoći koju su druga brodogradilišta u svijetu primila zbog kovid krize a sada i zbog rata. No smatramo da ako država pomaže trebala bi ući i u vlasništvo.
Debeljak je kao veliki filantrop dijelio novce iz svojeg novčanika nakon potresa u Baniji, a te je novce zaradio od državnih subvencija i poslovanja s državom. Država treba pomoći preko HBOR-a, ali onda i ući u vlasništvo isto kao što je HPB ušao u vlasništvo SBER banke.
Problemi brodogradnje počinju njezinom privatizacijom – sve velike brodograđevne sile pomažu svojoj brodogradnji, to je djelatnost koja je gotovo nemoguća po principima slobodnog tržišta bez ikakve intervencije države i država je u mnogim zemljama vlasnik brodogradilišta. Pitanje smisla privatnog brodogradilišta pokazalo se i u primjerima zatvaranja brodogradilišta – za koja znamo kako su novci izvlačeni iz države upravo kako bi završili u rukama malih kooperanata koji su preplaćivali svoje usluge.
Brodogradnja je istovremeno djelatnost u kojoj imamo ekspertizu know-how, nekad smo bili među prvima u svijetu – moguće je povezati mnoge djelatnosti s brodogradnjom…
Naši inženjeri su vani najcjenjeniji, treba ih vratit nazad… to bi bila prava politika vlade, a ne davanje 200 tisuća kuna povratnicima”, napisala je Peović.
Podsjetimo, gostujući u TNT-u, Tomislav Debeljak je rekao da se Brodosplit zbog nastale situacije obratio i HBOR-u.
“U konkretnom slučaju nema drugog tko bi to preuzeo na sebe”, rekao je.
Kaže da su u HBOR-u imali nekoliko sastanaka, a u ministarstvima s predstavnicima jedan kratki sastanak.
Cijeli razgovor s Tomislavom Debeljakom pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare