U utorak stižu nove, više cijene goriva koje bi se mogle popeti i do 15 kuna. Kako raste bojazan od novih daljnjih poskupljenja i ostalih proizvoda, raste i pritisak na Vladu da hitno donese nove mjere. Uz kritiku za sporu reakciju, oporba ima i konkretne prijedloge.
Građani sigurno nisu optimistični, no iz oporbe stižu pozivi – Vlada treba stvoriti ništa manje nego antiinflacijski štit, kako bi se zaustavilo ili usporilo prebacivanje rasta cijena sa svjetskog tržišta na domaće gospodarstvo. Intervencijom izravno iz proračuna.
“Tako je, dotacije, subvencije, sve što stoji na raspolaganju i što je dopušteno europskim pravilima kako bi se zaštitilo gospodarstvo od onog što se događa u inozemstvu”, kaže Josip Tica iz Ekonomskog savjeta SDP-a.
Što predlaže oporba?
Oporbene stranke izlaze sa svojim programima za obuzdavanje cijena goriva – duboko bi zagrabili u trošarine ispod minimuma koje propisuje Bruxelles. Ne bi štedjeli na subvencijama cijene električne energije.
“Grčka je 3,5 posto BDP-a potrošila na to, a mi 1 posto BDP-a”, objašnjava Tica.
Most kao i SDP predlaže mjere za očuvanje ionako tanašne kupovne moći najugroženijih – hrvatskih umirovljenika.
“Tu smo razmišljali o rješenju koje se zove indeksacija mirovina, odnosno povećanje umirovljenicima mirovina do razine ne ove prosječne inflacije, nego koliko rastu energenti, hrana, možda i trošak kredita”, kaže Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot.
Ali traže i pomoć poduzetnicima na čija leđa se prevalio rast cijena električne energije. U najmanju ruku izjednačiti cijenu kilovata za građane i mikropoduzetnike.
“Radi se o jednoj diskriminaciji, ne vidimo zašto bi oni trebali plaćati tu veću cijenu”, ističe Troskot.
Što kažu u strukovnim udrugama?
Poduzetnici u Europskoj uniji plaćaju manju cijenu električne energije, zato da bi ih se motiviralo na proizvodnju, poručuju iz Nacionalne udruge ugostitelja.
“Sad je trenutno struja za poduzetnike više nego 3 puta skuplja za poduzetnike nego za građanstvo, tri puta! To znači da nešto što ste prije plaćali 10000 kuna sad plaćate preko 30000 kuna. I ja vam ne moram reći da je za sve koji nisu u nekim turističkim središtima to neodrživo”, kaže Vedran Jakominić iz Nacionalne udruge ugostitelja.
U Vladi optimistično gledaju na dobre rezervacije smještaja u turističkoj sezoni, no, ugostitelji i iznajmljivači nisu baš sigurni da će više gostiju značiti i veću zaradu. Naprotiv, povećani računi mogli bi sve to pojesti. Poskupljenje električne energije i goriva već je izazvalo domino efekt.
“Ove godine zaista su svi digli cijene, praonica su 30 posto skuplje nego prošle godine, da sami kupujete deterdžent i on će vas doći 30 posto skuplje, čistačice su isto sve poskupile, dakle, više nitko ne naplaćuje istu cijenu kakvu je naplaćivao prošlih godina”, govori Martina Nimac Kalcina, predsjednica Zajednice obiteljskog turizma pri HGK.
No, ipak, kaže, cijene goriva u drugim turističkim zemljama već su iznad dva eura, što znači da je već – moglo biti i još gore.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!