Bivši pročelnik Gradskog ureda za financije Grada Zagreba Slavko Kojić bio je gost N1 Studija uživo.
Osvrnuo se na nova imenovanja u Upravi Zagrebačkog holdinga.
“Ne može se govoriti još o ekipi, to je tek dvoje od pet ljudi. Društvo čine tri čovjeka, dva čovjeka nisu društvo. Što se tiče ove dvojice, ja sam poznanik s oba člana uprave. Oni su već bili u Holdingu. Nikola Vuković je već radio u Holdingu, nije bio u upravi. Ante Samodol je bio kratko vrijeme u Holdingu. Radi se o korektnim ljudima, ali tko će biti s njima u ekipi – vidjet ćemo”, rekao je Kojić.
Kojić je pojasnio i gdje je Grad Zagreb u šest godina izgubio veliku količinu novca.
“Ja sam se iscrpio unatrag četiri godine ukazujući gdje je problem što se tiče lokalne samouprave, a Grada Zagreba posebno. Problem je u poreznom sustavu, problem je u porezu na dohodak. Porezna reforma koja se provodi od 2010., snažnije od 2015., da je ostao isti zakonodavni okvir koji je bio do 2014., u razdoblju od 2015. do 2019. Grad Zagreb bi s osnova prihoda od poreza na dohodak Grad Zagreb uprihodio preko 6 milijardi kuna”, kaže.
“Ako tome pridodate i ovu 2020., onda ćete doći do gotovo 7 milijardi. Toliko bi Grad Zagreb imkao više da se nije mijenjao porezni okvir. Autor te tvrdnje jest znanstveni rad koji su napravila tri sveučilišna profesora, oni u svom radu to konstatiraju između ostalog”, dodaje.
Gdje je prostor za uštedu?
Kojić smatra da trenutno nema velikog prostora za uštede.
“Zabetonirano je sve. Ono što se u javnom diskursu čulo, izjava da treba skratiti za 3,6 milijardi proračun za 2021. godinu – ja ne znam kako bih to mogao nazvati, to više nije ni ridikulozno. Ako uzmete da je proračun Grada Zagreba 8,5 milijardi i daje pola od toga realizirano, i ako vi od toga želite 3,6 milijardi skratiti, ostat će vam 700 milijuna kuna. Pa to je nešto malo više nego mjesečni proračun Grada Zagreba. To je stupidno naprosto”, tvrdi.
Ipak, Kojić kaže da kratkoročnih rješenja ima i ona su bolna, poput podizanja cijena komunalija.
“Rješenja se moraju i mogu tražiti na više razina. Hrvatska je centralizirana država, mala je autonomija jedinica lokalne samouprave. Rješenje je sljedeće, ono što je gospođa Jozić rekla, dugoročno da se kratkoročne obveze konvertiraju u dugoročne obveze, to se zove refinanciranje. Onda raditi na prilagodbi poreznog sustava. Znate li vi da komunalije u Gradu Zagrebu koriste svi ovi commutersi, jednako kao i svi stanovnici Grada Zagreba, a oni to ne plaćaju svojim porezom”, rekao je Kojić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare