Da slušaj Frana Borovine nije izolirani incident nego tragičan ishod kronične nedostupnosti kvalitetne zdravstvene skrbi na otocima, potvrđuje i priča Gordane Bačić Martinec, stanovnice Blata na otoku Korčuli – koja je prije tri godine doživjela horor nakon ugiza opasnog psa koji joj je odgrizao pola lica. Za N1 Studio uživo ispričala je kako su je iz Hitne na otoku Blatu uputili “da je suprug odveze u Split”, a nisu poslali niti vozila niti medicinski tim s njom.
Nedostupnost zdravstvene skrbi na otocima
Završen je nalaz zdravstvene inspekcije u slučaju Frane Borovine, mladića koji je preminuo nakon što je trebalo punih 8 i pol sati da ga prevezu s Lastova do bolnice u Dubrovniku. Ministarstvo zdravstva ga je poslalo komisiji Hrvatske liječničke komore no ne želi ga objaviti dok Državno odvjetništvo ne završi izvide u tom slučaju.
Nedostupnost zdravstvene skrbi na otocima za vladajuće je – netema. Vladajuća većina, naime, prošlog je tjedna u Saboru odbila prijedlog da se održi tematska sjednica Odbora za zdravstvo na kojoj bi se raspravljao o dostupnosti ili bolje rečeno nedostupnosti zdravstvene zaštite na jadranskim otocima.
Povod zbog kojega je oporba tražila takvu sjednicu bio je upravo smrtni slučaj Frana Borovine, mladića s iz Blata s otoka Korčule za kojeg nije dignuta hitna helikopterska služba a mladić je preminuo na trajektu čija ga je posuda bezuspješno pokušala spasiti isplovivši po lošem vremenu.
To je pojedinačni incident, tvrdili su vladajući, nije vrijeme ni mjesto zbog toga raspravljati u Saboru.
Split se odmah ogradio
Da slušaj Frana Borovine nije izolirani incident nego tragičan ishod kronične nedostupnosti kvalitetne zdravstvene skrbi na otocima, potvrđuje i priča Gordane Bačić Martinec, stanovnice Blata na otoku Korčuli – koja je prije tri godine doživjela horor nakon ugiza opasnog psa koji joj je odgrizao pola lica. Za N1 Studio uživo ispričala je kako su je iz Hitne na otoku Blatu uputili “da je suprug odveze u Split”, nisu poslali niti vozila niti medicinski tim s njom.
“Možete zamisliti tu moju vožnju do Splita u automobile supruga, a meni lice u rukama. Oštećeno je više živaca nego što bi bilo (da sam putovala s hitnom i medicinskim timom). Ti živci ne rade, tu više nema pomoći…Split se odmah ogradio, rekli su tu je helikopter trebao dovesti. Odmah je išla operacija čim sam došla”, prisjeća se Gordana Bačić Martinec.
Apelira da se nađe načina i plati dodatno iskusne liječnike za hitnu službu na otocima, jer kaže – sada u hitnoj na otocima uglavnom rade specijalizanti bez dovoljno iskustva a tu dolaze najteži slučajevi. Dodatno je poniženje doživjela kada je ravnatelj Zavoda za hitnu pomoć Dubrovačko-neretvanske županije, komentirajući njen slučaj u novinama, izjavio da “Hitna nije taksi služba”.
“Da je to išlo kako je tribalo, Frano bi danas bio živ, tu su veliki propusti učinjeni. Frano je moj mještanin…ja se obraćam svim institucijama, da su reagirali na moj slučaj – možda bi Frano danas bio živ”, potresena je Gordana Bačić Martinec.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare