Dalje od ekonomije i prava zagrebačko sveučilište ne može ili ne želi jer iz godine u godinu upravo ta dva fakulteta nude najviše upisnih mjesta, iako upisne kvote uopće ne odgovaraju interesima novih generacija, a još manje odgovaraju potrebama tržišta rada, piše Večernji list.
Tako je i ove godine. Oni koji planiraju upisati neki od fakulteta na zagrebačkom sveučilištu imat će na raspolaganju 2445 mjesta na Ekonomiji te dodatnih 765 mjesta na preddiplomskom stručnom studiju Poslovna ekonomija. Više od bilo kojeg drugog fakulteta, navodi dnevnik u broju od srijede.
Prema upisnim kvotama drugi je po broju upisnih mjesta za studente Pravni fakultet, a od ukupno 14.097 budućih studenata koji će u akademskoj 2021./2022. godini započeti s visokim obrazovanjem, moći će ga upisati njih 1173.
Na trećem mjestu po upisnim kvotama je Filozofski fakultet koje je za novu akademsku godinu osigurao 1106 mjesta.
Suprotno ponudi upisnih mjesta, u posljednje četiri godine budući studenti najviše su zainteresirani za logopediju, psihologiju, kriminalistiku, fizioterapiju, sestrinstvo, radiološku terapiju. Na tim se smjerovima u prosjeku za jedno upisno mjesto bori čak četvero studenata, no zagrebačko sveučilište tu ne podiže upisne kvote iako one znatno zaostaju za potrebama na tržištu rada.
Štoviše, ove godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu smanjen je broj upisnih kvota s prošlogodišnjih 214 na 154, s tim da je na logopediji kao i lani ponuđeno 50 upisnih mjesta, a prošle se godine za jedno mjesto borilo čak osmero maturanata kojima je logopedija bila prvi izbor. Na spomenutom fakultetu manje mjesta ove godine bit će za upis socijalne pedagogije koja prima 52 buduća studenta dok ih je lani upisivala osamdesetak, a ukupno 52 upisna mjesta su i na studiju rehabilitacije.
Promatrajući ukupno novu akademsku godinu, zagrebačko Sveučilište imat će 90 studenata manje nego lani, no i dalje na svim hrvatskim fakultetima u posljednje tri godine ima više mjesta nego što je budućih studenata, donosi Večernji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!