Mijenja se gospodarenje otpadom u Zagrebu: “1. 7. nije realan rok za pomake”

Vijesti 26. sij 202218:19 > 19:06 0 komentara
gospodarenje otpadom, kamion čistoće, otpad, smeće, kontejner, kanta za smeće, razdvajanje otpada
Marko Lukunic/PIXSELL/ilustracija

Ivan Perkov, profesor na Hrvatskim studijima, koji je doktorirao na temi zbrinjavanja otpada, komentirao je probleme s otpadom u Gradu Zagrebu, ali i novi model naplate komunalnog otpada koji je predstavio gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Prema novom predstavljenom modelu u Gradu Zagrebu bi se od 1. srpnja ove godine otpad trebao naplaćivati prema količini. Najveća je promjena što će građani, uz fiksnu naknadu, sada plaćati i 4 ili 8 kuna za “službene vrećice” u koje će odlagati miješani komunalni otpad.

VEZANE VIJESTI

Na pitanje zbrinjava li se otpad adekvatno Ivan Perkov je rekao: “Gospodarenje podrazumijeva promišljeno i strateško postupanje, to bi značilo da imamo posložen sustav od kućnog praga do odlagališta, a između je niz dijelova sustava. Problem je što u mnogim gradovima neki od tih dijelova nedostaju, recimo kompostarne, sortirnice… Dugo traju procesi odabira lokacije.”

“Terminološki smeće i otpad nisu isto. Otpad je sirovina koju možemo ponovno upotrijebiti, a smeće je pomiješani otpad koji je neupotrebljiv. Postupanje s otpadom utječe na ostvarivanje nekih naših osnovnih ljudskih prava poput prava na zdravlje i pravo na čist okoliš”, dodaje.

Komentirajući kako bi taj novi model mogao utjecati na pravednost kad su u pitanju velike, višestambene zgrade, Perkov je objasnio:

“Kad odgovornost dovoljno podijelite, onda nitko nije odgvoran. Spuštanje odgovornosti na građane u trenutku dok sustav nije posložen, mislim da nije korektno. 1. srpnja ne izgleda kao realan rok za ikakve pomake. To nije jedan mandat stranke, nego treba gledati rok od 20 godina.

Ne smije im se zamjerati jer pomaci u tom sustavu su uvijek spori, a rezultati se vide za 20 godina. Dvije su ključne riječi – edukacija i dijalog. Nakon što je plan izašao, puno je osuda i ekstremnih primjera, trebalo bi se strpjeti jer je svima zajednički cilj – čist i uredan grad. Edukacija u ovoj temi uključuje sve obrazovne razine i medije i oni koji će najviše napraviti za postupanje s otpadom su odgajatelji i odgajateljice u dječjim vrtićima i oni to rade već dulje vrijeme. To će se sve vidjeti za 20 godina. To je jedini put bez osuda, s puno dijaloga i poštovanje struke.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!