Ministar zdravstva, Vili Beroš, nakon sastanka užeg kabineta Vlade obratio se javnosti.
“Mogu reći da sam iznimno zadovoljan što je jučer Ustavni sud ocijenio uvođenje covid-potvrda u zdravstveni i sustav socijalne skrbi primjerenim i mjerom koja nije diskriminatorna”, rekao je Beroš.
Nije nikakav problem obrazložiti odluke Stožera, rekao je Beroš, dodavši da obrazloženje već postoji i da je utemeljeno na epidemiološkoj struci. “Sve mjere usmjerene su samo jednom cilju, a to zaštita zdravlja i života ljudi”, rekao je Beroš, dodavši da nije nikakav problem podrobnije obrazlagati odluke Stožera.
Što se tiče omikrona, WHO ga svrstava u ozbiljnu prijetnju. Imaju dva osnovna i četiri dodatna pitanja, kazao je ministar.
Dva osnovna pitanja odnose se na transmisivnost, odnosno brzinu širenja i virulentnost, odnosno ozbiljnost bolesti, a četiri dodatna pitanja su pitanja koja su u vezi s učinkom ranijeg preboljenja, učinkom cijepljenja, učinkom upotrebe brzih antigenskih testova i učinkom u kontekstu kliničkog liječenja bolesnika koji imaju varijantu omikron, objasnio je Beroš.
Ono što je možda najznačajnije je ono što nas svrstava u zemlje koje imaju privilegiju dva-tri tjedna sagledavati ono što se događa u zemljama zapadne Europe. Doista negdje dominira omikron varijanta i bit ćemo u prilici promatrati kliničke učinke te varijante, rekao je Beroš.
Ono što je potpuno jasno da nam siječanj nosi velike izazove. Vrijeme je božićnih i novogodišnjih blagdana, vrijeme je skijanja, mnogi će otići u inozemstvo i važno im je prenijeti važnost pridržavanja epidemioloških mjera, rekao je Beroš.
Mjesečni trošak zdravstvenog sustava je 68 milijuna kuna tjedno, bez troškova respiratora i kisika, rekao je Beroš, dodavši da je dosad utrošeno više od četiri milijarde kuna u borbu s pandemijom. “To su sredstva koja smo mogli uložiti drugdje”, dodao je.
“U ovom trenutku imamo verificirano 8 slučajeva omikron varijante, a pet ih je visoko suspektno. Situacija je mirna i mislim da možemo produžiti radno vrijeme s 24. na 25. i 31. prosinca na 1. siječnja do 2 sata iza ponoći”, rekao je Beroš.
“Međutim, moja preporuka svima. Veseli blagdani su najbolji blagdani, možemo se veseliti i na neuobičajen način, održavajući distancu i pazeći da se virus ne širi”, rekao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare