Premijer Andrej Plenković predstavio je u četvrtak na sjednici Vlade jesenski Vladin paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena u ukupnom iznosu od 21 milijarde kuna, koji sadrži mjere zaštite od rasta cijena energenata i hrane te brojne subvencije i pomoći za građane, javni i privatni sektor.
“S ciljem zaštite građana, gospodarstva, društva ponovo idemo sa snažnom intervencijom, rekao je u uvodu sjednice Vlade premijer Andrej Plenković”. Vlada po njegovim riječima donosi “snažan, pravedna i sveobuhvatan” program kojim osigurava standard građana, čuva funkciju javnih ustanova i zadržava visok rast gospodarstva.
TIJEK DOGAĐAJA
Rezime mjera
Nitko nije ostavljen po strani, omogućit ćemo mirnu jesen i zimu, rekao je Plenković.
Država je osigurala sredstva, zaštitit ćemo građane, osigurati nesmetano funkcioniranje javnih službi i gospodarstva. Krećemo dugoročno sa snažnijim ulaganjem u obnovljive izvore energije kako bismo radili na energetskoj neovisnosti Hrvatske. Šaljemo poruku o odgovornosti i poruku štednje energije. To što smo napravili iskorak, ne znači da istodobno ne računamo na racionalnost baš svakog pojedinca. Svi se u ovim okolnostima trebaju držati vrlo jasnih preporuka koje smo donijeli u srpnju. Stoga, svaka ušteda energije jača našu otpornost i omogućava da pomognemo onima kojima je to najpotrebnije, rekao je Plenković.
Saboru ćemo predložiti poseban porez na dobit, s dodatnim oporezivanjem onih poduzeća koja ostvaruju značajnu dobit, a koja je narasla posebno u vremenu krize, rekao je Plenković.
Kad se sve zbroji, donosimo do iznosa od 21 milijardu kuna, rekao je Plenković, dodavši da je vrijednost mjera u Hrvatskoj 6,3 posto u odnosu na BDP, što je znatno više nego u ostalim europskim zemljama.
Mjere za energetsku obnovu
Bit će i mjera za energetsku obnovu.
Želimo povećati udio obnovljivih izvora energije. Praktički smo u ravnini s Danskom po potrošnji iz obnovljivih izvora energije, rekao je Plenković.
Ima i mjera za kredite poduzećima.
Mjere za radnike
Donesene su i mjere za radnike, odnosno porezna rasterećenja i povećanje neoporezivih primitaka.
Bit će i potpora za prijevoz. Mjera je vrijedna 580 milijuna kuna, s ciljem sigurnosti i pouzdanosti javnoga prijevoza i sprečavanjem daljnjeg rasta cijena karata, rekao je Plenković.
Mjere za poljoprivrednike
Donose se i mjere za poljoprivrednike i to zbog suše i klimatskih promjena.
Mjere za roditelje
Ići će se i s isplatom posebnog novčanog primanja po obiteljima, ovisno o broju djece.
Vodi se i računa o studentima, ići će i potpore studentima i studentskim centrima.
Povećava se i neoporezivi dio studentskog dohotka, i to za 60 posto.
Mjere za umirovljenike
Predstavio je i mjere za umirovljenike. Ići će se za mjerom koja je sadržana u jednokratnoj naknadi, energetski dodatak za 690 tisuća umirovljenika s mirovinom do 4.360 kuna.
Povrh toga, idu s prijedlogom da se od 1. siječnja 2023. godine najniža mirovina poveća za tri posto. Obuhvatit će 278 tisuća korisnika, a vrijednost mjere je 200 milijuna kuna.
Povećat će se i naknade za nezaposlene.
Mjere za ugrožene građane
Povećat će se i socijalne naknade.
"Kad kažemo da nikoga ne ostavljamo po strani, onda ovaj slajd pokazuje da brinemo za sve", rekao je Plenković.
Posebne mjere - ograničavanje cijena osnovnih namirnica
Imamo i drugi dio našega paketa, o kojem smo govorili, koji smo najavili, a on se tiče ograničavanja cijena osnovnih namirnica. Došlo je do ogromnoga rasta cijena osnovnih namirnica. Mi smo nakon konzultacija i s proizvođačima i s trgovačkim lancima dogovorili da ćemo sljedeće proizvode limitirati, rekao je Plenković.
Limitira se jestivo suncokretovo ulje, mlijeko, glatko brašno, oštro brašno, bijeli kristal šećer, cijelo pile, svinjski vrat s kosti, svinjska lopatica bez kosti i miješano mljeveno meso.
Ukupno će proizvodi biti 30 posto jeftiniji.
Treća mjera - snižavanje cijena toplinske energije
Svjesni smo da smo trebali ići i na ograničenje cijena toplinske energije. "Riječ je o mjeri koja obuhvaća preko 160.000 kupaca. Idemo za tim da bude nepromijenjena cijena toplinske energije u ogrijevnoj sezoni", rekao je Plenković.
Vrijednost mjere je nešto manje od 200 milijuna eura.
Svjesni smo i da se dio sugrađana grije na ogrijev. S te strane smo dogovorili povećanje proizvodnje drva za ogrijev na 1,1 milijun s popustom od 20 posto.
Druga mjera - ublažavanje rasta cijena plina
Što se tiče cijene plina, cijene su ograničene do 1. travnja 2023. godine.
Pokazao je i što se događa s cijenama plina i struje na europskom tržištu i usporedio ih sa cijenama u Hrvatskoj. "Više od nekoliko puta cijena je povoljnija nego što bi bila da nije bilo svih onih mjera koje poduzimamo", rekao je Plenković.
Rekao je da ministar Davor Filipović ide u Bruxelles, gdje će s europskim ministrima raspravljati o rastu cijena energenata.
Bez cjelovitog europskog rješenja nije realno da ijedna vlada nađe samo stalno rješenje. Zato ćemo zastupati rješenje koje treba na zajednički način omogućiti i građanima i gospodarstvu da dugoročnije prebrode ovu krizu s rastom cijena. Hrvatska će sa svojom infrastrukturom moći doprinijeti dosta, rekao je Plenković.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare