Napadi vukova u zaleđu Šibenika sve češći, čak i po danu – uz same kuće

Vijesti 13. ožu 202208:38 1 komentar
Pixabay / Ilustracija

Stočari u zaleđu Šibenika posljednjih mjeseci svjedoče učestalim napadima vukova. Kažu da pravila nema, da vukovi više ne napadaju samo noću, nego stoku vrebaju i po danu, nerijetko i uz same kuće.

Svakodnevni odlazak na ispašu. Mnoge nose tragove napada. Jer istim putem kojim one prolaze – prolazi i vuk! Napada kad i gdje stigne. I usred bijela dana.

“Bile su mi tik uz kuću, samo je zid dijelio mene od njih, ja sam tu ispod bio, sa suprugom sam nešto radio i čuli smo nemir ovaca, trčanje, vidi se alarm. Dok sam tamo dotrčao da vidim šta se dešava, tog momenta već su dvije bile dolje, već su bile zaklane”, rekao je HRT-u Dušan Stupar.

Stada su svakim danom sve manja.

“Strah me je svaki dan, svaki dan se mislim jesu li sve došle kući”, kaže Dušanka Stupar.

Posljednjih mjeseci napadi sve češći. Koliko je vukova? Ovisi o tome koga pitate. Službeni brojevi resornog Ministarstva kažu 81. Lovci pak tvrde, mnogo ih je više.

“Neka je pretpostavka da na području Hrvatske u ovom trenutku imamo preko 500 jedinki vuka”, kaže Nediljko Dujić, predsjednik Lovačkog savjeta Šibensko-kninske županije.

Vuk je strogo zaštićen pa država daje odštetu stočarima.

“Istina, obešteti, dobije se 600 kuna, ali, uvijek ima ali. Vi morate naći da je zaklana, a po pravilu nećete naći, nego svaku treću da je zaklana ili svaku drugu u najboljem slučaju”, ističe Goran Šorgić.

“U jednom danu odvojio mi je 15, samo se jedna vratila ranjena, a 14 nikad nismo našli, nitko nam nije to priznao”, dodaje Marko Šorgić.

Samo u siječnju na području Šibensko-kninske županije prijavljene su 163 štete od vuka. U prošloj godini u Hrvatskoj više od 2 tisuće prijava.

WKoliko se to isplati sad svima nama davati to obeštećenje da bi se zaštitila jedna životinja, neka nje ima, ali neka je tamo u šumi, neka je tamo gdje pripada, a ne da mi dođe ispred kuće”, govori Dušan Stupar.

Ministarstvo radi na razvoju nacionalnog programa praćenja.

“Prema tome, za dobro vuka, prije svega za dobro vuka, treba ga držati u nekim optimalnim granicama biološkog opstanka vrste na ovom prostoru”, smatra Nediljko Dujić, predsjednik županijskog Lovačkog saveza.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare