Nekima u veljači isplaćeni manji iznosi privremenog uzdržavanja, iako ih je Vlada povećala. Dobili smo odgovor Agencije

Vijesti 18. ožu 202520:59 0 komentara
Pixabay / Ilustracija

Ovih dana javila nam se jedna Zagrepčanka (podaci poznati redakciji, nap.a.) čije je dijete, zbog neplaćanja alimentacije drugog obveznika uzdržavanja, korisnik prava na privremeno uzdržavanje.

Prema Zakonu o privremenom uzdržavanju, institut privremenog uzdržavanja osigurava financijsku pomoć djeci koja se isplaćuje iz državnog proračuna u slučajevima kad obveznik uzdržavanja ne izvršava svoju obvezu.

Spomenuti Zakon donesen je u Saboru krajem prošle godine i njime je ujedno osnovan alimentacijski fond za pomoć djeci čiji roditelji, obveznici uzdržavanja, ne plaćaju alimentaciju. Novim zakonom također je povećan iznos potpore privremenog uzdržavanja i produženo njezino vremensko trajanje.

“Iznos vraćen na onaj iz 2014.”

Naša sugovornica kaže nam da je privremeno uzdržavanje za njezino dijete do 1. veljače ove godine isplaćivano preko Hrvatskog zavoda za socijalni rad (HZSR). Prema Rješenju još iz 2014. godine, iznos na koji ima pravo je 111,73 eura, ali ona napominje da se iz godine u godinu taj iznos pomalo povećavao pa je do veljače ove godine njezino dijete dobivalo oko 130 eura mjesečno.

A od ove godine isplatu privremenog uzdržavanja od HZSR-a je preuzeo AORT – Agencija za osiguranje radničkih tražbina.

“Otkako je AORT to preuzeo, dobili smo manje iznose. Oni se pozivaju na rješenje iz 2014. godine. Nije mi jasno zašto, ako je Vlada cijelo vrijeme podizala iznos te naknade, doduše bez donošenja novih rješenja. Sad kad je AORT preuzeo isplatu, vraćen je iznos na onaj prvotni iz 2014. godine. A u tih desetak godina rasli su troškovi, inflacija je, a i dijete je starije i ima veće potrebe”, kazala je naša sugovornica pitajući se zašto je iznos privremenog uzdržavanja odjednom umanjen, odnosno vraćen na razinu iz 2014. godine.

Čeka se da nova rješenja postanu pravomoćna

Isto smo pitanje postavili AORT-u, a odgovor dobili od ravnatelja te agencije Ivana Madunića. On kaže da je AORT od 1. siječnja preuzeo isplatu privremenog uzdržavanja na temelju podataka i rješenja dobivenih od Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

“Visina isplata temeljila se na tim podacima. Nakon preuzimanja nadležnosti, Agencija je donijela nova rješenja o preispitivanju prava svih korisnika. Kako bi se mogla provesti isplata prema novim rješenjima, ona moraju postati pravomoćna. Sukladno Zakonu o općem upravnom postupku, prije donošenja rješenja potrebno je provesti postupak utvrđivanja prava koja su propisana Zakonom o privremenom uzdržavanju, što uključuje zaprimanje i obradu relevantne dokumentacije od korisnika i obveznika privremenog uzdržavanja, te konačno i povratnicu od stranaka u postupku o zaprimljenom rješenju. Po prvoj neuspješnoj dostavi rješenja, obvezna je i druga dostava nakon čega se rješenje stavlja na oglasnu ploču i postaje pravomoćno istekom osmog dana. Ukoliko se obveznik uzdržavanja nalazi u inozemstvu, dostava je još dulja jer mora ići preko diplomatskog predstavništva”, pojasnio je Madunić moguće poteškoće.

“Razlika će biti naknadno isplaćena”

No, napomenuo je da će, nakon što nova rješenja stupe na snagu, visina prava biti usklađena s većim iznosima propisanima novim Zakonom.

“Svim korisnicima kod kojih je zbog prijenosa nadležnosti došlo do eventualno manjih isplata, kao i kod svih novih korisnika koji nisu bili aktivni korisnici prava putem Hrvatskog zavoda za socijalni rad, razlika do punog iznosa bit će naknadno isplaćena kod prve isplate za sve mjesece od 1. siječnja 2025. godine, ili od dana podnošenja zahtjeva ukoliko se radi o novim korisnicima”, kazao je ravnatelj AORT-a.

To je ujedno i odgovor na dvojbe naše čitateljice.

Povećanje sa stotinjak na 225 eura

Usto Madunić napominje da je prosječni iznos privremenog uzdržavanja povećan s dosadašnjih prosječnih stotinjak eura mjesečno na oko 225 eura po djetetu. Podsjetio je i da novi Zakon omogućava korištenje prava na privremeno uzdržavanje do navršene 18. godine života djeteta, odnosno do 26. godine ako se redovito školuje.

Upozorio je i na jedan važan detalj.

“Često nam stižu zahtjevi temeljeni na sudskim presudama starim deset ili više godina. U tim presudama visina uzdržavanja određivana je temeljem tadašnjih prihoda roditelja, nižih troškova života te manjih potreba mlađe djece. Stoga svim korisnicima preporučujemo da putem nadležnih sudova pokrenu postupke promjene visine sudski utvrđenog uzdržavanja. Nakon što sudovi donesu nove presude s ažuriranim iznosima uzdržavanja, Agencija će moći isplaćivati veće iznose, u skladu s novim zakonom”, kazao je ravnatelj AORT-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!