Ribić o covid-potvrdama: Ja sam za slobodu ljudi, da sami mogu izabrati

Vijesti 10. stu 202120:52 > 11. stu 2021 08:192 komentara

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić bio je gost Pressinga s Ilijom Jandrićem i govorio, između ostalog, o uvođenju covid-potvrda u državne i javne službe.

Ribić kaže da je kao predsjedavajući nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) bio dužan iznijeti ono što su sva tri partnera diskutirala.

“Svi su socijalni partneri razgovarali zašto je to parcijalno samo za neke djelatnosti. Moje osobno mišljenje je da je stanje više nego zabrinjavajuće. Ljudi se bore za svaki dah. Jednako veliki problem je da su bolnice zatrpane. Mnogi ljudi trpe i bolove kod kuće koji imaju aterosklerozu itd. i ti ljudi se ne mogu liječiti. Mene je zanimalo zašto se nije Vlada odlučila na obavezno cijepljenje”, rekao je Ribić.

VEZANE VIJESTI

Smatra da stvari idu u takvom pravcu da je obavezno cijepljenje neka neminovnost ispred nas.

“Situacija je sada takva da vi ne znate kako nastupiti jer zakonom nije ništa propisano. Dobar dio ljudi smatra da se ne želi cijepiti i da cjepivo nije potvrđeno. O svim tim tezama se silno puno razgovara. Napetosti su velike. Mene zanima osobno zbog čega Vlada nema neka rješenja”, govori.

Covid-potvrde su, kaže, prisila ljudi u okolnostima kada zakonom to nije propisano.

Zanimljiv mu je kaže stav ustavne stručnjakinje Sanje Barić koja je rekla, kako kaže, da je to trebalo regulirati zakonom.

“Ako to nije zakonom propisano, što je osnova za prisilu? Mi se pitamo zašto Vlada to ne propiše zakonom. Otkaz je nešto što bi valjalo izbjeći, postoje druge mjere. Rad od kuće, nastava na daljinu, to je nešto što smo imali. Ta jedna vrsta indirektne prisile nije nužna u društvu. Ja sam za slobodu ljudi da sami mogu izabrati. Ovo je isto jedan medicinski postupak informiranog pristanka”, kazao je Ribić.

Smatra da je pravi uzrok problema u tome što je cjepivo proglašeno eksperimentalnim do 2023.

“Ja ne osjećam taj strah, ja vidim da se ogroman broj ljudi cijepio i ne znam nikoga tko je imao neke velike probleme. Meni se čini da je taj eksperiment već proveden”, ističe.

O uvođenju covid-potvrda u državnim i javnim službama, kaže, nemaju informacija.

“Mi smo iznenađeni s tim aspektom. Trebalo je to puno ranije regulirati. Još uvijek se ne zna kako će se to provesti. Jedino što mogu poručiti naši članovima da ćemo mi u skladu sa Zakonom braniti svakog našeg člana, bez obzira na to je li za cijepljenje ili nije. Ali mi preporučujemo svim našim članovima da se cijepe”, rekao je.

Ribić je rekao da proteklih par dana samo odgovara na mailove ljudi koji su zabrinuti za svoju egzistenciju.

“Postoje podjele. Sindikatima je jako teško. Svatko može istupiti iz sindikata kad god hoće. Sindikalni čelnici svi koje ja znam su se cijepili i svi su za cijepljeni, ali oni brinu o radnim pravima svih zaposlenika neovisno o cijepljenju”, govori.

S obzirom na to da ubrzo navršava 65 godina, Ribić je potvrdio da odlazi u mirovinu.

“Ja bih već sad mogao u mirovinu, ali to će moja tijela sindikata donijeti odluku. Kad mi istekne mandat, ja na toj funkciji neću biti. Mogu biti eventualno još do proljeća”, kazao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Komentari

Vaš komentar