Šetnju trgovačkim centrom nedjeljom građani će možda morati zaboraviti, barem ako se izglasa izmjena Zakona o trgovini. Jednima se ideja sviđa, drugima baš i ne.
Dotad će se razgledavanje i kupovina odvijati uobičajeno. S dopuštenih 16 radnih nedjelja u godini dio trgovačkih centara prijedlogom nije zadovoljan.
“Sumrak pameti”
Marko Župa iz Uprave trgovačkog centra West kaže: “To je sumrak pameti. Sve ovo dalje što se radi, ide u smjeru populizma skupljanja glasova i slabljenja gospodarstva koje je sada na koljenima.”
50% tjednog prometa ostvaruje se upravo vikendom, subotom i nedjeljom…
“Ako prodajte kruh i paštetu, da, oni će kupiti bilo koji drugi dan, a ako prodajete namještaj, odjeću, školski pribor i trgovački centar ne radi, kupit će online”, ističe Župa.
Međutim, u sindikatu trgovine za ovu promjenu i slobodnu nedjelju zalažu se godinama. Tajming nikada neće svima odgovarati, kažu.
Zlatica Štulić, predsjednica sindikata trgovine, kaže: “Suglasni smo s prijedlogom da treba ostaviti određeni broj nedjelja poslodavcu da odluči kad će raditi, a da generalno nedjelja bude neradni dan. Najveći dio zaposlenih su žene koje rade u maloprodaji i to u vrijeme kad imaju malu djecu, predškolsku, i kad je bitno da taj dan budu s njima…”
Promjena usred krize
Gospodarstvenici se pak zalažu više za izmjene Zakona o radu jer treba zaštiti radnika…. U trgovačkom centru Emmezeta radnici rade 25 nedjelja, a isto toliko odmaraju. Zbog specijaliziranog asortimana nedjeljom ostvaruju 20% tjednog prihoda. Ukoliko se zabrani rad nedjeljom, u vremenu krize neće biti dobro, smatraju.
Slobodan Školnik, predsjednik uprave Emmezete, ističe: “Zemlju koja je po svim parametrima zadnja u EU, daljnje smanjivanje gospodarskih aktivnosti je za nas katastrofa. Nama treba više rada, a ne manje rada. Mi želimo da naši mladi rade doma nedjeljom, a ne ponedjeljkom u Irskoj…”
Za razliku od velikih igrača koji bi imali znatno više troškova za nerad nego rad, trgovine na malo sa sindikatom se slažu. Ova trgovina ne radi nedjeljom, zaspolenici i vlasnici su sa svojim obiteljima. Sve je stvar navike, poručuju, jer njima je promet uz neradnu nedjelju ipak ostao isti.
“Nedjelja nam je nosila jako puno prometa i to se odrazilo na promet. S vremenom se prebacio na cijeli tjedan, u početku će biti problem ako dođe do toga, ali s vremnom će se ljudi naučiti”, kaže Silvija Puljić, vlasnica trgovine.
Kakva je doista računica, kada s jedne strane pandemija ostavlja duboke posljedice u državnoj blagajni, a građani bi se mogli okrenuti online prodaji od koje država neće imati mnogo dobiti?
Tema rada nedjeljom na dnevni red stiže svakih nekoliko godina i ovoga puta ususret lokanim izborima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!