Aktivistice za pitanje ratnih zločina Vesna Teršelič iz Dokumente i Nataša Kandić iz Fond za humanitarno pravo bile su gošće TNT-a.
Teršelič je na početku rekla kako već dugo žele uspostaviti regionalnu komisiju, ali da za to nema političke podrške. Ipak, oni ne odustaju pa tako, kaže, istražuju i dalje ljudske gubitke, objavljuju rezultate i nastoje podsjetiti političare da su obvezni prema društvu raditi korake prema pomirenju. To rade rijetki, a kao pozitivan primjer izdvaja šibensko-kninskog župana Marka Jelića.
Osvrnule su se i na situaciju u Ukrajini.
Nataša Kandić kaže kako u institucijama još nije prisutna vrlo važna činjenica, da prostor bivše Jugoslavije može pružiti dragocjene informacije Ukrajini o uspostavi institucija, zaštiti svjedoka i uspostavi institucija.
Prema riječima Vesne Teršelič, s ukrajinske strane već je bilo upita o suradnji i sutdijskih posjeta. “Suradnja se intenzivirala već 2014., rat je počeo prije ovog zadnjeg vala agresije iz Rusije. Pod velikim su pritiskom i susjedne zemlje. Činjenica da predstavnici DORH-a sudjeluju u razmjeni s Ukrajinom je važna. Ono što će biti odlučujuće je što će dokumentirati tužitelji i policija u Ukrajini. U javnosti se nedovoljno govori o tome da možemo ukazati i na loša iskzstva koja smo imali. Treba govoriti da vojska kad oslobodi neko područje treba osigurati i ljude i imovinu. U Hrvatskoj toga nije uvijek bilo. …”, govori Teršelič dodajući da da i vojska treba imati humanitarnu dimenziju i da smo mi to naučili iz svog iskustva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare