Ministarstvo graditeljstva izradilo je Program energetske obnove višestambenih zgrada do 2030. vrijedan 17,2 milijarde kuna, piše u srijedu Večernji list.
Ukupno bi se do 2030. trebalo obnoviti oko 6,3 milijuna četvornih metara u višestambenim zgradama (VSZ). Do kraja 2024. bit će potrebne investicije od oko 4,3 milijardi kuna. Program se odnosi na segment višestambenih zgrada koje predstavljaju oko 35 posto ukupnog stambenog fonda u Hrvatskoj.
Prema podacima iz programa, oko 32 posto ukupno isporučene energije kućanstva otpada na VSZ a od toga se 80 posto troši na toplinske potrebe, odnosno grijanje i hlađenje prostora te pripremu potrošnje tople vode. U strukturi potrošnje energenata dominira ogrjevno drvo s gotovo 50 posto u cijelom sektoru kućanstava, dok za VSZ taj udio iznosi oko 35 posto.
Oko 34 posto VSZ u kontinentalnoj Hrvatskoj spada u zgrade s najlošijim svojstvima, dok je u primorskoj Hrvatskoj takvih zgrada oko 30 posto. Usto ove zgrade često imaju i loša konstrukcijska svojstva. Zbog toga se ovim programom predviđa nekoliko kategorija obnove. Osnovni uvjet za sudjelovanje VSZ-a u programu je ušteda godišnje potrebne toplinske energije od barem 50 posto u odnosu na stanje prije obnove, bez obzira na to o kojoj kategoriji obnove se radi.
Provedbom Programa energetske obnove VSZ-a, na način koji je u skladu s Dugoročnom strategijom obnove nacionalnog fonda zgrada RH do 2050., ostvarile bi se uštede u neposrednoj potrošnji energije do 2030. od 518,16 GWh, a primarne energije od 658,66 GWh. Očekivano smanjenje emisija CO2 u promatranom razdoblju je 74.981,32 tona, piše u srijedu Večernji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!