Udruga Adela zatražila je u petak transparentno suđenje i primjerenu kaznu za ubojicu mlade Osječanke Mihaele Berak i ostavke onih koji su odgovorni za slučaj osječkog ginekologa koji je uhićen i dobio otkaz zbog optužbi za silovanje pacijentica.
Suđenje zatvoreno?
Na prvu godišnjicu ubojstva Mihaele Berak, koju je iz službenog pištolja usmrtio policajac Marko Smažil, članice Adele Maja Celing Celić i Sanja Kastratović su na konferenciji za novinare upozorile da se za nekoliko dana održava drugo ročište na suđenju Smažilu, koje je zatvoreno za javnost zbog navodnog intimnog odnosa žrtve i ubojice.
“Znači li to da će ubojstvo opravdati intimnim odnosom? Jer je bio ljubomoran, posesivan, jer se htio osvetiti? Ništa od ovoga ne može biti olakotna okolnost za ubojstvo žene, za femicid”, poručila je Celing Čelić.
Nitko nije bio odgovoran za Topolovca
U vezi ginekologa iz osječkog KBC-a Zlatka Topolovca, koji je uhićen zbog sumnji na bludne radnje i određen mu je istražni zatvor, Kastratović je podsjetila da vodstvo KBC-a nije pokrenulo nikakav postupak kojim bi se optuženog za silovanje udaljilo od žena, dok je Hrvatska liječnička komora obustavila disciplinski postupak protiv njega.
Sustav je profunkcionirao tek nakon “medijske buke”. Kriminalistička obrada i izvanredni otkaz, koji mi nikada nismo tražile već samo da se ginekologa makne od žena, kao i hapšenje dogodilo se u četiri dana, ističe Kastratović, a tek tada KBC Osijek traži pokretanje disciplinskog postupka te ginekologu uručuje otkaz.
Predstavnice udruge su zatražile ostavke ravnatelja KBC-a, ministra zdravstva i odgovornih u Hrvatskoj liječničkoj komori te hitno usvajanje zakonskih odredbi koje bi ubuduće onemogućile takve slučajeve.
Traže izmjene Zakona
Traže izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje bi obvezale ravnatelje zdravstvenih ustanova da privremeno suspendiraju osobu protiv koje se vodi kazneni postupak za određena kaznena djela, uključujući kaznena djela protiv spolne slobode, najteža kaznena djela povezana s rodno uvjetovanim nasiljem i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
Adela zahtijeva sustavan pristup borbi protiv nasilja nad ženama – usvajanje nacionalne strategije i donošenje zakona protiv svih oblika nasilja nad ženama te njihovu strogu provedbu. Također i transparentnost u sudskim postupcima i javno objavljivanje presuda za nasilje nad ženama, uključujući slučajeve femicida.
Udruga se time priključila akciji članica Ženske mreže Hrvatske i ostalih ženskih udruga i inicijativa pod sloganom „Prestanite štititi silovatelje i nasilnike“, koja se organizira u 15 hrvatskih gradova.
Također su za nedjelju, 22. rujna, kada se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, najavile održavanje „Dugog ženskog marša“, koji će krenuti u 10 sati s osječkog Trga Ante Starčevića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!