Tibetanska gljiva: Odličan prirodni antibiotik koji čuva kosti i jača imunitet

Zdravlje 23. lis 202015:28 > 15:29
Pixabax (ilustracija)

Zbog svojih ljekovitih svojstava, tibetanska gljiva sve se češće koristi za očuvanje zdravlja i liječenje mnogih tegoba. Od davnih je vremena dio narodne medicine stanovnika Tibeta, a mnogi je znanstvenici priznaju kao prirodni antibiotik.

Tibetanska gljiva još se naziva i kefirnom gljivom jer se od nje radi zdrav napitak kefir. No, zapravo uopće nije riječ o gljivi, već o kefirnim zrncima koja samo podsjećaju na gljivu ili zrnca cvjetače, a sastoje se od bakterija i kvasaca koji se razmnožavaju u mlijeku.

Kefir je, dakle, fermentirano piće koje se tradicionalno pravi od kravljeg ili kozjeg mlijeka, a radi se dodavanjem zrnaca u mlijeko. Tijekom otprilike 24 sata, mikroorganizmi u zrncima tibetanske gljive može se u mlijeku i pretvaraju ga u kefir. Zrnca se potom vade i mogu se ponovo koristiti.

Zašto koristiti tibetansku gljivu?

Kefir koji stvara tibetanska gljiva prirodno je kiselkastog okusa poput jogurta, ali je rjeđi i vrlo je ljekovit. Bogat je bjelančevinama, lipidima, aminokiselinama, mnogim vitaminima i mineralima zbog čega je prava blagodat za organizam.

Evo zašto biste tibetansku gljivu trebali uvrstiti u svakodnevnu prehranu.

Mnogo je snažniji probiotik od jogurta

Kefirna zrnca sadrže čak 61 soj bakterija i kvasca, što ih čini bogatim i raznolikim izvorom probiotika, odnosno dobrih bakterija koje čuvaju crijevnu mikrofloru, i povoljno djeluju na cijeli organizam. Zbog toga su još snažnija od jogurta, iako se on puno više konzumira u zapadnoj kulturi.

Ima protuupalna svojstva

Određeni probiotici u tibetanskoj gljivi, pokazuju neka istraživanja, štite organizam od infekcija i upala. Najpoznatiji je Lactobacillus koji je jedinstven za kefir, a studijama je utvrđeno da je upravo taj probiotik spriječio rast opasnih bakterija poput Salmonele ili Escherichije coli.

Jača kosti i sprječava osteoporozu

Osteoporozu karakterizira propadanje koštanog tkiva i vrlo je česta bolest kod zapadnog svijeta. Najčešće se javlja u starijih žena i dramatično povećava rizik od prijeloma. Unos odgovarajuće količine kalcija u organizam jedno je od najučinkovitijeg rješenja protiv ove bolesti. Tibetanska gljiva, odnosno kefir, odličan je izvor kalcija, ali i vitamina K2 koji igra važnu ulogu u očuvanju kostiju.

Ublažava simptome alergije

Alergija je zapravo upalna reakcija na određenu hranu, tvar ili čestice u zraku. Osobe s lošim imunološkim sustavom podložnije su alergijama koje mogu izazvati stanja poput astme. Tibetanska gljiva zbog protuupalnog djelovanja ublažava simptome alergije.

Izvlači toksine i kamenac iz tijela

Tibetanska gljiva neutralizira toksine, izvlači spojeve teških metala koje u organizam unosimo udišući ispušne plinove ili konzumiranjem tvrde vode iz vodovoda. Također, ona izbacuje ostatke sintetičkih antibiotika i lijekova te rastvara pijesak i kamenje u žuči, mjehuru i bubrezima.

Pomaže u mršavljenju

Kefirna zrnca koriste se i u reguliranju tjelesne težine, kako kod mršavljenja, tako i kod debljanja. Ako želite smršavjeti, pijte kefir pola sata poslije jela, a ako se želite udebljati, pijte ga pola sata prije jela.

Liječi vaginalnu kandidijazu

VEZANA VIJEST

Gljivična infekcija vagine bakterijom Candidom može biti vrlo neugodna, no lako se liječi. Osim specijalnih krema koje se mažu po genitalijama, u borbi protiv kandidijaze učinkovit je i kefir, upravo zbog velikoj broja dobrih bakterija koji Candidu riješe kao od šale.

Kako napraviti kefir od tibetanske gljive?

Kefir je vrlo jednostavno napraviti na kuće. Evo što vam je sve potrebno za 250 ml kefira:

· 250 ml mlijeka

· pola velike žlice kefirnih zrnaca

Operite zrnca, posušite ih papirnatim ručnikom te prelijte mlijekom koje prethodno nipošto ne kuhajte. Pustite da odstoje 24 sata u staklenoj posudi na sobnoj temperaturi te potom ocijedite mlijeko. Zrnca operite, posušite i spremite u posudu te prelijte novim mlijekom. Čak i ako ga ne budete koristili, zrnca moraju biti u mlijeku i bujati, kako ne bi promijenila boju i izgubila ljekovita svojstva.

Ako želite napraviti pauzu s konzumiranjem kefira, tibetansku gljivu možete i zamrznuti. Ponovno je operite, posušite, stavite u plastičnu vrećicu i zamrznite. Kada se ponovno zaželite kefira, ponovite postupak i prelijte je mlijekom za novu turu.

Kako se pije kefir?

Kefir se obično pije kontinuirano 20 dana, potom se radi pauza od 10 dana pa se ciklus ponavlja. U periodu pauze gljivu trebate ili zamrznuti ili joj svaka 24 sata mijenjati mlijeko. Osim samog, kefir možete dodavati smoothiejima, zobenoj kaši, koristiti ga za pripremu palačinki ili pak umjesto kvasca za izradu kruha.

Ipak, kefir od tibetanske gljive se ne preporučuje osobama netolerantnima na mliječne proizvode i trudnicama, dok ga oni netolerantni na laktozu mogu piti bez ustručavanja jer se u procesu fermentacije bakterije u kefiru hrane laktozom više nego u običnom ili grčkom jogurtu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.